Upały, a PONy

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Upały, a PONy

Nieprzeczytany postautor: Joanna » poniedziałek 22 mar 2010, 14:17

Nadchodzi okres letni . Wiekszośc z Forumowiczów jako doświadczeni własciciele Ponów na pewno mają swoje sposoby na to by ulżyć podopiecznym w letnie upały.
Mój pierwszy w życiu PON jako pies z tak gęstą okrywą włosową już teraz nie jest najszczęśliwszy. A przecież jako 7,5 miesięczny młodzian nie ma jeszcze pełnej długości włosa. Od kilku dni upodobał sobie balkon i przesiaduje tam cały dzień do późnej nocy.
Zastanawiam się czy nie ostrzyc go na lato? Moja koleżanka podawała psu lód do miski z wodą. A jakie są wasze sposoby? Czytałam na forum, że właścicie taki włos to chroni Pona przed upałami?
Joanna
zainteresowany

Re: upały a PONy

Nieprzeczytany postautor: Alpha » poniedziałek 22 mar 2010, 14:23

Joanna pisze:Czytała na forum, że właścicie taki wlos to chroni Pona przed upałami?

Zgadza sie przy naszych wloskich upalach 30-40°C nie strzyge psa.
Jak kiedys to zrobilam z poprzednia Ponka, to dostala poparzenia skory i czarne plamy musialam potem uzywac specjalne kremy ochronne, a weterynarz kategorycznie zabronil strzyc powiedzial ,ze u ras dlugowlosych to juz sprawa genetyki z pokolenia na pokolenie ,ze skora pod dlugim wlosem jest bardziej delikatna.
Skrocic troche siersc dla wygody psa i swojej to co innego.

Proponuje polaczyc ten temat z juz istniejacym " Letnia fryzura ".

Nie widze takiej potrzeby :-) Link do watku o strzyzeniu PON-ow
http://pon.mojeforum.net/temat-vt352.ht ... sc&start=0
mod.
Pozdrawiamy
Jola&Olivia

Doswiadczenie - to nie to co nas spotyka, tylko co z tym zrobimy.
Awatar użytkownika
Alpha
ekspert

Nieprzeczytany postautor: AnnaIK » poniedziałek 22 mar 2010, 17:33

Ja tez mieszkam w klimacie, gdzie lata sa bardzo upalne z duza wilgotnoscia powietrza. Moje psy wowczas sa mniej ruchliwe, i same instynktownie wyszukuja chlodne miejsca w domu, dolne pietro, kafelki, zacienione miejse w ogrodzie. Nie polecalabym oczywiscie dlugich spacerow w samo poludnie przy 30C upale, ale tez nie widze potrzeby golenia ich.
Woda musi byc dostepna caly czas dla psow, ale z lodem wydaje mi sie nie konieczna. Moim zdaniem za duza roznica temperatury.
Awatar użytkownika
AnnaIK
w temacie

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 22 mar 2010, 20:58

Parirka jako tako znosi wysokie temperatury, ale nie znosi, kiedy beposrednio na nia swieci slonce :?
W upalny dzien nasz spacer wyglada tak, ze Pari biegnie do najblizszego cienia i czeka na mnie. Kiedy sie zblizam, znow biegnie do nastepnego drzewa, czy muru i czeka w cieniu, az sie zblize :sunny: :sunny: :sunny: :-P :-P :-P
Mysle, ze najlepszym sposobem na upaly, w przypadku PON-ow, ktore nie jezdza na wystawy, jest wydarcie podszerstka :) Wtedy jest i wilk syty i owca cala PON nie traci wygladu PON-a, jak w przypadku ostrzyzenia, a pomimo to jest mu chlodniej.
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

podszerstek

Nieprzeczytany postautor: Joanna » poniedziałek 22 mar 2010, 21:37

a jak wyrwać taki podszerstek?
Joanna
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 22 mar 2010, 21:44

Jak wyczeszesz psa nie szczotka, tylko gestym grzebieniem, to wydrzesz wiekszosc podszerstka. Kiedys przeplatalam przez grzebien gumke recepturke i dzieki temu wydzieralo sie jeszcze wiecej. Teraz sa juz chyba jakies specjalne grzebienie, ale nie wiem, czy sa konieczne. Moim zdaniem wystarczy zwykly gesty grzebien.
Najpierw przeczesuje szczotka z dlugimi prostymi zebami, nastepnie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zebami i na koniec gestym.
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: Mori » poniedziałek 22 mar 2010, 23:20

EwA pisze:Mysle, ze najlepszym sposobem na upaly, w przypadku PON-ow, ktore nie jezdza na wystawy, jest wydarcie podszerstka :) Wtedy jest i wilk syty i owca cala PON nie traci wygladu PON-a, jak w przypadku ostrzyzenia, a pomimo to jest mu chlodniej.

W takim razie, ile prawdy jest w źródłach, które podają, że podszerstek chroni psy nie tylko przed zimnem, ale też przed upałem?

I jeszcze pytanie do Alphy: jestem ciekawa, czy ty wyczesujesz podszerstek. W wakacje wybieramy się z Pasią m.in. do Włoch a ona ma podszerstka sporo olaboga
Pozdrawiamy wszystkich :)

Iwona z Pogodną Pasią
Mori
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » wtorek 23 mar 2010, 01:00

Mori pisze:
EwA pisze:Mysle, ze najlepszym sposobem na upaly, w przypadku PON-ow, ktore nie jezdza na wystawy, jest wydarcie podszerstka :) Wtedy jest i wilk syty i owca cala PON nie traci wygladu PON-a, jak w przypadku ostrzyzenia, a pomimo to jest mu chlodniej.

W takim razie, ile prawdy jest w źródłach, które podają, że podszerstek chroni psy nie tylko przed zimnem, ale też przed upałem?

Przed upalem chroni nie tylko podszerstek, ale i wlos okrywowy, gdyby tak nie bylo, to psy z ras nie posiadajacych podszerstka, nie moglyby sie pokazac w lecie na sloneczku :D
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: Alpha » wtorek 23 mar 2010, 01:22

Mori pisze:I jeszcze pytanie do Alphy: jestem ciekawa, czy ty wyczesujesz podszerstek. W wakacje wybieramy się z Pasią m.in. do Włoch a ona ma podszerstka sporo olaboga

Niecalkowicie ,zawsze zostaje troche, bo nigdy nie wiem co nam "odbije" i pojedziemy na wystawe :lol:
Pozdrawiamy
Jola&Olivia

Doswiadczenie - to nie to co nas spotyka, tylko co z tym zrobimy.
Awatar użytkownika
Alpha
ekspert

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 26 sie 2011, 20:46

Uważajcie na swoje zwierzaki, szczególnie na te starsze. Nie zmuszajcie do dluzszych spacerów, nie zachęcajcie do aportowania. Ta parna i upalna pogoda, ktora panuje w ostatnich dniach w Polsce jest wyjatkowo niekorzystna, szczególnie dla "sercowców". Wet twierdzi, ze w ostatnich dniach odeszło sporo starszych lub chorych na serce kotów i psów, m.in. kociczka moich znajomych :(
Podobnie jak u ludzi, przy takiej duchocie, zaostrzają sie u nich wszelkie objawy związane z niewydolnością krążenia. Niechęć do spaceru, cięzkie dyszenie, kaszel, ciemniejszy niż zwykle, siny język to moga byc niepokojące objawy.
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie