GOTOWANIE dla PONa

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

GOTOWANIE dla PONa

Nieprzeczytany postautor: Joanna » piątek 15 paź 2010, 22:21

Zastanawiam siew czy jest ktoś kto gotuje dla psów. Czy wszyscy są na barfie albo suchych kulkach? Mam nadzieje że podzielicie się swoim doświadczeniem .
Joanna
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Alpha » sobota 16 paź 2010, 00:46

Bylam zwolenniczka gotowania, zdrowa zywnosc, sucha karma, to wiadomo moze miec raka itd.itp. wychowanie lat 70' i 80' :/
Sunie zawsze mialy jakies klopoty a to z uszami a to ze skora, w okresie wzrostu brakowalo im witamin i mikorelementow, co pozniej u jednej objawilo sie problemami z koscmi ... i wakacyjny wyjazd do znajomych zmusil nas do kupna pierwszej suchej karmy... jestesmy na poczatku lat 90' Eureka :!: Wszystkie problemy jakie mialam z sunia minely, ja zaoszczedzilam kupe pieniedzy, bo sucha karma kosztuje mniej niz filety rybne jakie gotowalam , bo sunia miala klopoty dermatologiczne ... Podsumowujac , do gotowania nie wrocilabym za zadne skraby :!: niee
My wlasnie jemy sucha karme i barf, takie pomieszanie z poplataniem :wink:
Pozdrawiamy
Jola&Olivia

Doswiadczenie - to nie to co nas spotyka, tylko co z tym zrobimy.
Awatar użytkownika
Alpha
ekspert

Nieprzeczytany postautor: Mariola » niedziela 17 paź 2010, 18:09

Ja w wiekszosci gotuje jedzenie dla psow. Choc i karme sucha czesem daje. Nie zauwazylam jakis niepokojacych skutkow karmienia gotowanym jedzeniem. Do tego widze jakie mieso dostaja moje psy i jakie jarzyny.
http://www.amacanem.zawiercie.pl
Ama Canem- kochaj psa
Awatar użytkownika
Mariola
mocno zaangażowany

Hodowla: Ama Canem

Nieprzeczytany postautor: anet » poniedziałek 18 paź 2010, 08:27

Ja som dlhé roky psom varila, ale je to pracné a pri dnešnej ponuke krmív aj zbytočné.
Teraz všetkých psov kŕmim mäsom, granulami, mäsovými konzervami.
Snažím sa to kombinovať tak aby mali 60% suchej stravy (granule) a 40% mokrej stravy (mäso alebo mäsové konzervy). :)
Janette, Pyza, Maxim, Beni & Sisi
skype-name: japlaja
Awatar użytkownika
anet
zaangażowany

Hodowla: JAPLAJA

Nieprzeczytany postautor: rawipon » poniedziałek 18 paź 2010, 18:08

Ja gotuję dorosłym ponom mięsko z ryżem, otrębami, siemieniem lnianym, warzywami i czasami dostaja suche jedzonko, surowe jabłko czy marchew.
rawipon
zaangażowany

Hodowla: Rawipon

Nieprzeczytany postautor: MarekLeszek » poniedziałek 18 paź 2010, 18:25

Mufka dostaje raz dziennie gotowane: ryż z mięsem i warzywami. Jest to przygotowywane na kilka dni a po popołudniowym spacerze odgrzewane jeśli trzeba i do miseczki. Poza tym sucha karma rano i wieczorem. Mufka jest pewnie nietypowym PONem bo wcale nie je aż do oporu, ale lubi jak coś w misce leży. Mamy świadomość, ze postępujemy sprzecznie z zasadą: "karmić tylko raz dziennie, po jedzeniu wyczyścić miskę", ale Mufce taka sytuacja służy i wcale nie jest zbyt upasiona.
Marek
Awatar użytkownika
MarekLeszek
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: UlaK » poniedziałek 18 paź 2010, 18:38

Powinnam napisac ze Bayra je 2x dziennie, zgodnie z ogólnie przyjetymi zaleceniami, ale w jej przypadku to jest nierealne :evil:
Rano dostaje 250-500g barfu plus sucha bułka, poźniej jest micha warzyw. To jest podstawa, która ja jej daję.
Natomiast mój Futrzak potrafi sa sobie uzupelniac niedobory pokarmowe, w ostatnim czasie pożarła : prawie kilogram cukierków czekoladowych, kanapki przygotowane do pracy, kabanosy, o pieczywie nie wspomne, kostka masła, dzisiaj wchłoneła blok czekoladowy. :evil:
Przy takim odzywianiu i baaaardzo statecznym trybie życia waży 22kg.
[ https: //pitapata.com] [img] https://pdgf.pitapata.com/DQBYp1.png [/ url]
Awatar użytkownika
UlaK
zaangażowany

Hodowla: od Nicponek

Nieprzeczytany postautor: sagit » poniedziałek 18 paź 2010, 19:15

Ja gotuje od ponad 30lat,ale od kiedy sa dostepne karmy granulowane ,lacze gotowane jedzenie pol na pol z karma sucha, namaczona.Wprawdzie juz nie PONy hoduje,tylko wilczarze,ale gdybym miala dalej PONy,to tez bym gotowala,bo...ja to uwielbiam.Anka Zakrzewska-mieszkamy w jednym domu- tez gotuje dla swoich PONow,tyle ze nie codziennie jak ja.Pichci dla nich pyszna mieszanke miesno-jarzynowa ,i codziennie dodaje do namoczonej karmy.
Chyba nie wyobrazamy sobie,zeby mozna bylo inaczej :-P -choc czasem mysle,ze to taki starodawny nawyk...
sagit
zainteresowany

Hodowla: Sagittarius

Nieprzeczytany postautor: Elisabeth Grzechnik » poniedziałek 18 paź 2010, 20:45

UlaK pisze:Powinnam napisac ze Bayra je 2x dziennie, zgodnie z ogólnie przyjetymi zaleceniami, ale w jej przypadku to jest nierealne :evil:
Rano dostaje 250-500g barfu plus sucha bułka, poźniej jest micha warzyw. To jest podstawa, która ja jej daję.
Natomiast mój Futrzak potrafi sa sobie uzupelniac niedobory pokarmowe, w ostatnim czasie pożarła : prawie kilogram cukierków czekoladowych, kanapki przygotowane do pracy, kabanosy, o pieczywie nie wspomne, kostka masła, dzisiaj wchłoneła blok czekoladowy. :evil:
Przy takim odzywianiu i baaaardzo statecznym trybie życia waży 22kg.

:hahaha: :hahaha: :hahaha: O rany , cala kostke masla :mdleje: pomalu dostaje mdlosci olaboga
Awatar użytkownika
Elisabeth Grzechnik
ekspert

Nieprzeczytany postautor: Grzegorz K. » wtorek 19 paź 2010, 10:00

Masło to pikuś - z tego co się orientuję, nawet jej nie przeczyściło ;)
Ale ten BLOK :evil: - o ile wiem był przeznaczony dla mnie :mad: , tzn. miałem go sobie obejrzeć :roll:
Pozdrawiam - tata Oli i Misi
Zgadzam się - PSC!!!
Awatar użytkownika
Grzegorz K.
w temacie

Hodowla: Od NicPONek

Nieprzeczytany postautor: Iwona Wojciechowska » wtorek 19 paź 2010, 14:07

Grzegorz K. pisze:Masło to pikuś - z tego co się orientuję, nawet jej nie przeczyściło ;)
Ale ten BLOK :evil: - o ile wiem był przeznaczony dla mnie :mad: , tzn. miałem go sobie obejrzeć :roll:

Biedny Grzesiu. Mnie najbardziej żal prawie kilograma cukierków czekoladowych, choć nie były przeznaczone dla mnie :D
Awatar użytkownika
Iwona Wojciechowska
ekspert

Nieprzeczytany postautor: jola » wtorek 19 paź 2010, 15:20

U nas Wigorek dostaje jeden posiłek dziennie gotowany ( ryż z jarzynami i kurczakiem, na przemian z filetem z ryby ) pozostałe dwa posiłki to sucha karma, ponadto dostaje owoce, surową marchew do chrupania i bardzo lubi surówkę z kiszonej kapusty do której jeszcze idzie starta marchew i jabłko, natka pietruszki i oliwa z oliwek :D
Pozdrawiamy
Jola i Wigorek
Awatar użytkownika
jola
w temacie

Nieprzeczytany postautor: Joanna » wtorek 19 paź 2010, 15:25

A ile takiego ryżu wagowo dawać psu?
Joanna
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: jola » wtorek 19 paź 2010, 16:07

Wigor ma gotowane na dwa dni 3,5 czubatej łyżki ( dużej ) ryżu + jarzyny i ryba albo kurczak co kto woli moze być inne mięso.
Pozdrawiamy
Jola i Wigorek
Awatar użytkownika
jola
w temacie

Nieprzeczytany postautor: Urszula » wtorek 19 paź 2010, 17:23

Grzegorz K. pisze:Masło to pikuś - z tego co się orientuję, nawet jej nie przeczyściło ;)

Grzesiu, to niech Ci teraz opowie, jak wyglądał ten blok, no i niech przy okazji "dorzuci" jak smakował :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiamy Ula, Esi i Florka
Awatar użytkownika
Urszula
żywo zainteresowany

Hodowla: Jamkin

Nieprzeczytany postautor: LaBruja » środa 20 paź 2010, 02:09

Majka je podobnie do Bayry, rano ok 350g miecha z koscia - szyjki, lapki, kadluby, podroby (jakbym jej dala 500g to by szybko w drzwi nie weszla, teraz suka ma rok wiec troche ograniczymy posilki, juz sie boje...) wieczorem domowe - w jej przypadku to raczej warzywka na rosole (psim;) czyli goly wywar z miecha albo ostatnio rozgotowana odrobina suszonej wolowiny, tylko dla zapachu) i troche platkow owsianych (pewnie wyjdzie z lyzka dziennie, gotuje raz na 4-5 dni)) plus olej z ryzu albo oliwa i dodatki typu suszona pokrzywa, algi, biogen itp. Czasem ma wieczorny posilek zastapiony bialym serem albo sucha karma (tak raz na tydzien lub rzadziej, glownie jak pancia pozniej do domu wroci i zarcie nieogrzane) - zalezy mi na tym, zeby umiala czasem zjesc suche na wypadej np. wyjazdu - teraz ma rybnego Orijena bo surowe ryby jakos nie wchodza. Dodatkowo czasem jakis gnat i wtedy mniejsze sniadanie, przy czym sa momenty ze nie chce kosci a czasem przerabia błyskawicznie. Wczesniej jadla wiecej miesa czyli kolacja byla podobna do sniadania tylko z dodatkiem warzyw, ale w czasie cieczki obnizylam bialko i tak ciagne a i tak nic to nie dalo :mad: Jak jadla wiecej kosci to miewala zaparcia wiec te warzywka tez sie tu sprawdzaja. Plus to co zarobi za robote. W zasadzie nie dostaje ludzkiego jedzenia, zwlaszcza wedlin, czasem kawalek chleba razowego albo zoltego sera. No i lubi bardzo maslanke/zsiadle mleko ;)
No i ja tez lubie gotowac dla psa ;) chociaz pewnie przy kilku by mi sie nie chcialo ;)
Ostatnio zmieniony środa 20 paź 2010, 03:58 przez LaBruja, łącznie zmieniany 1 raz
LaBruja
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Izabela » środa 20 paź 2010, 02:19

Dobrze ze ktos zaczal temat bo tez mnie to ciekawi. Jeszcze pieska nie mam ale jak bede miala to chcialbym gotowac ale jak podrosnie to mysle ze bede zmuszona pol na pol z jakas karma. Szczegolnie karma rano przed praca, bo gotowanie rano byloby za trudne.

Czytalam gdzies ze mozna gotowac np kurczaka (bez kosci) w wodzie z kostka rosolowa albo z jakimis innymi przyprawami wtedy kurczak nie bedzie mdly. Planuje dodawac razem rozne warzywa (albo surowe albo lekko parzone), a takze ryz tak jak juz inni wspominali. Ale to tylko jeden przepis a jak wiadomo piesek potrzebuje rozne witaminy.

Ciekawi mnie tez jak czesto inni karmia i jak duzo podaja jedzenia.

----
Jest strona (platna, po angielsku) gdzie mozna znalezc przepisy. Firma BalanceIT.com. Nie sugeruje aby placic (sama tez nie zamierzam) ale daja troche pomyslow:

Zdaje mi sie ze chodzi o to aby dawac rowne czesci z 3 zrodel, ale mozna dostosowac do potrzeb rasy.

1 Zrodlo Proteiny:
Skinless chicken breast, roasted
Ground beef, pan-browned
Pork loin, broiled
Lamb chop, broiled
Atlantic salmon fish, baked
Whole egg, hard-boiled
Cottage cheese, 2% low fat
Tofu, firm

2 Zrodlo Weglowodany:
Rice, white, long-grain, cooked
Rice, brown, long-grain, cooked
Potatoes, white, flesh and skin, baked
Sweet potato, cooked, flesh only, baked
Spaghetti, enriched, cooked
Oats, cooked
Barley, pearled, cooked
Couscous, cooked
Tapioca, dry

3 zrodlo Warzywa

A tu jest lista z ich przepisami https://secure.balanceit.com/_clients2/ ... ecipes.php

Dodatkowo duzo ludzi tez suszy (w piekarniku) rozne miesa, warzywa i owoce, i podaje jako smakolyki do zucia.

Tu jest lista niebezpiecznych warzyw/owocow/skladnikow: http://www.treshanley.com/cic/dangerousfoods.html
Awatar użytkownika
Izabela
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: LaBruja » środa 20 paź 2010, 03:56

Strasznie przekombinowane ;) rano mozesz dawac surowe mieso, wystarczy wczesniej zamrozic porcje i wieczorem wyjac z lodowki. Gotowac mozesz raz na pare dni, tez mozna mrozic jak wyjdzie wieksza ilosc. Tak naprawde to karmic trzeba troche na wyczucie, bo kazdy pies inaczej przyswaja, inaczej spala, jest na innym etapie rozwoju, moze mu cos nie sluzyc (np. ilosc blonnika - niektore psy jedza kasze czy platki owsiane, inne maja problemy), moze wystapic alergia, moze sie okazac, ze pies np. zle reaguje na kosci w diecie, nie je surowizny, zwlaszcza warzyw, zdarza sie z e z powodu zmian w aktywnosci czy fizjologii tez trzeba troche dostosowac diete... a z drugiej strony nie trzeba szalec z tym co sie robi, byl gdzies taki fajny zdroworozsadkowy artykul o zywieniu, postaram sie znalezc.
Kurczak bez przypraw jest mdly dla nas, bo od dziecka jestesmy karmieni solonym i przyprawianym jedzeniem, psu to nie robi roznicy smakowej. Raczej odradza sie uzywanie przypraw, ewentualnie niektore ziola. A w ogole najbardziej naturalne jest surowe mieso ;) i najmniej z nim roboty.
LaBruja
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Izabela » środa 20 paź 2010, 07:53

^^ Jezeli chodzi o gotowanie to zdecydowanie lepiej zrobic cos w prosty sposob, ze skladnikow ktore sie zna i kilka porcji na raz. Poprostu trzeba wiedziec ktore rzeczy nie sa szkodliwe a ktore dobre wlacznie z naszymi "resztkami". Naszczescie lista jest dluga wiec daje duzo opcji nawet jak piesek ma uczulenia albo czegos nie lubi :) Nie sugeruje nawet ze ludzie z BalanceIT maja jakas super-formule do karmienia. Chodzilo mi bardziej o liste rzeczy co mozna ugotowac dla psa.

Dodam ze nie jestem przeciwnikiem BARF, ale w mojej sytuacji to nie realne. Co do porcji to byc moze za wczesnie martwie sie, bo tak jak mowisz pewnie trzeba dostosowywac sie do psa. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Izabela
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Joanna » czwartek 21 paź 2010, 15:21

Czym można zastąpic ryż ? I czy ktos z was podaje psu ziemniaki gotowane?
Joanna
zainteresowany

Następna

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie