KARMY SUCHE dla PONA

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Nieprzeczytany postautor: EwA » czwartek 27 lip 2006, 18:30

Oprocz miesa, kosci, jarzyn i owocow Pari je bialy ser, ryby, krowie przedzoladki i inne podroby w niewielkiej ilosci, kefir, jogurt, zsiadle mleko. Jako dodatki - od czasu do czasu olej, czasem troche drozdzy, smalcu, loju wolowego,a jak mi sie przypomni, troche octu jablkowego. Czasem dostaje tez bardzo niewielkie ilosci zboz w postaci namoczonych platkow, albo skorki prawdziwego chleba, czasem troche pogniecionych ziemniakow.
Na razie /odpukuje w niemalowane/ nie drapie sie i pomimo upalu apetyt ma typowy dla PONa :D
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

Nieprzeczytany postautor: EwA » czwartek 27 lip 2006, 22:41

Zapomnialam dodac, ze bedac teraz w W-wie zrobilam Parirce badania krwi i moczu, zeby sprawdzic, czy wszystko OK na BARFowej diecie. Wszystko jest w porzadeczku :D Krew troche zageszczona z powodu upalow. Mam ja zachecac do picia.
Wody nie chce, ale za kefirem, zsiadlym mleczkiem, albo serwatka prosto z lodowki przepada :-P
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: Mariola » poniedziałek 04 wrz 2006, 18:05

jak moje psy moim zdaniem zbyt czesto sie drapia to daje im Royala Sensitiwiti Control. I przechodzi. A normalnie jedza Royala Sensible. I do tego czasem zamiast posilku jakies owoce warzywa miesko. Kiedys karmilam Barfem ale teraz juz nie- mialam problem z tarka podczas karmienia szczeniakow gdy byla na tej dioecie. Dlatego zrezygnowalam. I na dogomani poczytalam o pewnych problemach zdrowotnych u psow karmionych Barfem i juz sie boje Barfa....
http://www.amacanem.zawiercie.pl
Ama Canem- kochaj psa
Awatar użytkownika
Mariola
mocno zaangażowany

Hodowla: Ama Canem

Nieprzeczytany postautor: Karolina » czwartek 07 gru 2006, 00:17

Krzysztof Skarbek pisze:Tak jak już pisałem moje wszystkie psy są na Acanie. Trawienie jest super - żadnych problemów. Ostatnio natomiast zaczęły się drapać. Nie wiem czy to karma czy nie ale po wakacjach spróbuję przejść na barfa.
PS. A może to tylko psie nerwy?

Witam!
Proponuję zmienić Acanę Light na Acanę Lamb&Rice. Ta pierwsza zawiera aż 29% białka (nic dziwnego,że pieski zaczęły się drapać), a ta druga 23% białka. Sucha karma dla PONa ze względu na skłonność tej rasy do alergii objawiających się problemami skórnymi nie powinna zawierać więcej niż 23% białka.
Pozdrawiam.
Karolina

Hodowla: z Armii Zbawienia

Nieprzeczytany postautor: PALATINA » poniedziałek 15 sty 2007, 14:31

Ja mam problem z Czatą, bo to potworny niejadek (choc ostatnie kilka tygodni ma wilczy apetyt. Oby tak juz jej zostało).
Jadła przez pewnien czas Bento Kronen, ale potem już nie chciała.
Dłuższy czas Acanę de lux, ale tez przestała..
Próbowaliśmy też Eukanubę, Nutram, Nutro Choice, Nutra Gold, Best Choice, Royal Canin Cardiac...
Postanowiłam też wypróbować Orijen, bo podobno bardzo smaczna karma. Niestety ma potwornie dużo białka (40%), ale zobaczymy... Dziś ma przyjechać kukier z workiem.

Za to Jagna je wszystko i w każdej ilości, jak na PONa przystało :P
Jadła dłuższy czas Acanę (premium, light i łososia). Wszystko smakowało!
Potem w ramach odchudzania była 4 miesiące na Royal Canin Obesity (ślicznie schudła -polecam! tylko sierśc się potwornie wysusza).
Teraz sobie myślę, że przecież RC Obesity też miał dużo białka (30% czy więcej...?) i było zupełnie oki. Żadnej alergii...

No nic. Czatę teraz pokarmię troche Orijenem, a Jagnie w lutym kupię znów Acanę Light.
Awatar użytkownika
PALATINA
żywo zainteresowany

Śpiewogra

Nieprzeczytany postautor: wlodekk » poniedziałek 15 sty 2007, 14:51

PONy ze Śpiewogry zawsze karmione były gotowaną tzw."kaszą" i niespecjalnie lubiły paszę suchą ,szczególnie Gwara pa kilku dniach karmienia jakąś suchą paszą przestawała ją jeść a teraz na jeden posiłek jada Egel Pack dla psów mało aktywnych i seniorów i nie protestuje ,a reszta towarzystwa często jada Eagel Packa Adulta ,a szczenięta dla szczeniąt .Ale nadal wszystki lepiej smakuje gotowane/mięso,ryż,marchew,czasami inne warzywa,siemie lniane,kukurydza drobno mielona-zaparzana na końcu gotowania/.A pozatym jedzą właściwie "wszystko"
Włodek
PSC
Awatar użytkownika
wlodekk
w temacie

Hodowla: ze Śpiewogry

Nieprzeczytany postautor: Elisabeth Grzechnik » poniedziałek 15 sty 2007, 22:08

PALATINA pisze:Ja mam problem z Czatą, bo to potworny niejadek (.

Oj , taki sam klopot mialam z Jamajka . Przez pierwsze tygodnie nic nas nie kosztowala , bo chodzilam do sklepu gdzie dostawalam probki suchych karm , ktore i tak ladowaly w smietniku.od paru miesiecy Jamajka przeszla na diete BARF i awansowala z niejadka na jadka , do zarloka jeszcze daleko , ale ja sie ciesze z tego co jest.Obecnie nawet mandarynki polubila.
Awatar użytkownika
Elisabeth Grzechnik
ekspert

Nieprzeczytany postautor: PALATINA » wtorek 16 sty 2007, 21:05

W moim przypadku Czata musi jeść suche. Ja mam dwie lewe ręce do gotowania. Nienawidzę tego robić. Nawet sobie nie potrafię nic zdrowego ugotować.

Do BARFu nie jestem przekonana. Pracochłonne, kosztowne i zajmuje sporo miejsca w lodówce. Mieszkałam przez rok z barfowiczką :wink: Poobserwowałam sobie, np. jak jedzie na drugi koniec miasta po kość cielęcą, bo u nas nie ma itd.. Ja dziękuję. Pozatym jestem wegetarianka i niespecjalnie mam ochotę codziennie babrać się w mięsku. :roll:

Tak więc zostajemy przy suchym.

Póki co Czata je drugi dzień Orijena i jej smakuje! :lol:
Szkoda, że cenowo nie za ciekawie to wygląda.... Zbankrutuje na tej karmie. :evil:
Jak nic, Jagna musi jeść coś tańszego, np. Acanę light.
Zastanawia mnie też ANF Advantage (czy jakos tak) - Czemu jest taki tani w stosunku do innych ANF? Kosztuje mniej niż Acana light (przynajmniej na www.karmydodomu.pl)! :shock:
Awatar użytkownika
PALATINA
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Elisabeth Grzechnik » wtorek 16 sty 2007, 22:20

PALATINA pisze:W moim przypadku Czata musi jeść suche. Ja mam dwie lewe ręce do gotowania.

Do BARFu nie jestem przekonana. Pracochłonne, kosztowne i zajmuje sporo miejsca w lodówce.

Tak więc zostajemy przy suchym.

Ale przy BARFie nie musisz nic gotowac , podajesz tylko surowe .Jedyne co jest troche pracochlonne , to miksowanie warzyw , ale jak jestes wegetarianka nie powinno byc problemem. :z jezorem:
To prawda , ze lodowka czy chlodnia jest zawalona przez kosci czy mieso
i gdybym u nas mogla kupic szyjki , wolowe ogonki , kurze lapki itd. to nie musialabym zamawiac takiej duzej ilosci i zamrazac.

tez bym wolala zeby Jamajka jadla sucha karme , bo praktyczne .
Dla pierwszej PONki kupowalam sucha karme ( ona byla diabetykiem), placilam za 15 kg. 50Euro , ale to starczalo na dwa miesiace i jak obliczylam , to karma z puszek nie jest wcale tansza
Awatar użytkownika
Elisabeth Grzechnik
ekspert

Nieprzeczytany postautor: PALATINA » środa 17 sty 2007, 19:59

Ja leń jetem. Wiem, że nic się nie gotuje. W końcu mieszkałam z barfowcem i nasłuchałam się kazań na temat żywienia....
Nie ma mowy o barfie, zresztą po co, skoro suche jedzą i wyglądają dobrze. :P
Musze tylko to odpowiednie suche wykombinować. Zobaczymy, czy będzie mnie stać na orijena na dłuższą metę.
Byłoby fajnie, bo Czacie bardzo smakuje. Chciała dziś dokładkę :D
Awatar użytkownika
PALATINA
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Iwona Wojciechowska » poniedziałek 05 lut 2007, 16:07

A czy ktoś ma doświadczenie z Puriną. Ostatnio polecał mi ją weterynarz.
Awatar użytkownika
Iwona Wojciechowska
ekspert

Nieprzeczytany postautor: Karolina » poniedziałek 05 lut 2007, 18:22

W tej chwili karmię Puriną moje koty - jedzą i żyją. Ale koty to nie PONy. Mnie osobiście skład Puriny się nie podoba - te gluteny kukurydziane i pszeniczne :x . Poza tym w ofercie Puriny dla psów tylko jedna karma spełnia kryteria zapobiegające częstym u PONów alergiom (Dog Chow Light - 23%białka), ale jest tam więcej zboża niż mięsa - karma przeznaczona stricte dla zwierząt z nadwagą. Najlepiej samemu czytać etykiety i analizować skład. Nie zawsze to co ktoś poleca musi służyć akurat mojemu psu.
Pozdrawiam.
Karolina

Nieprzeczytany postautor: ulpompon » poniedziałek 05 lut 2007, 18:45

Purina Dog Chow to ta "gorsza" Purina, ta "lepsza" to Purina w czarnych workach. Kiedys od czasu do zcasu pdoawalm moim psom Purine, bylam zadowolona. Od dluzszego czasu sa jednak na Eagle Packu, uwazam ze jest bardzo dobra.
Awatar użytkownika
ulpompon
w temacie

Hodowla: ULPOMPON

Nieprzeczytany postautor: Karolina » poniedziałek 05 lut 2007, 19:02

ulpompon pisze:Purina Dog Chow to ta "gorsza" Purina, ta "lepsza" to Purina w czarnych workach.

Tak - Purina Pro Plan zawiera więcej białka, tłuszczu i dodatków w składzie niż Purina Dog Chow, dlatego jest droższa. Ale nie wszystkie PONy będą tę "lepszą", bogatszą karmę dobrze tolerować. Więcej białka - większe ryzyko alergii.
Karolina

Nieprzeczytany postautor: hilaruspon » poniedziałek 05 lut 2007, 20:23

:wink: Powinnam namawić do BARFa, wiem jednak ile jest kłopotów ze żle dobraną suchą :cry: Proponowałabym spróbować Nutro Choice Lamb&Rice-22% białka, ryż, jagnięcina, wodorosty; sierść była ok.i szczególnie Rumba nie robiła się jak pączek :evil: Dostępna jest w int. skl. krakvet-musiałabym poszukać adresu, bo my już mamy lepsze jedzonko :P :D
Awatar użytkownika
hilaruspon
zaangażowany

Hodowla: hilaruspon

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 05 lut 2007, 23:19

[quote="Karolina]... Ale nie wszystkie PONy będą tę "lepszą", bogatszą karmę dobrze tolerować. Więcej białka - większe ryzyko alergii.[/quote]

Cos ta teoria do mnie nie bardzo przemawia. Jak ktos jest uczulony na jakies bialko, to wystarczy jego odrobina, zeby wystapily objawy, a jak nie jest na nie uczulony, to objawow uczulenia nie bedzie nawet jak zje cale wiadro :)
A jakiego masz pieska, bo chyba nam go nie przedstawilas, albo ja przegapilam?
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Przebiałczenie

Nieprzeczytany postautor: wlodekk » wtorek 06 lut 2007, 12:27

Nie tylko rodzaj białka ale i jego ilość powoduje reakcje alergiczne , u wszystkich zwierząt ,nie tylko u PONów.Tak że na ilość też trzeba zwracać uwagę .
Włodek
PSC
Awatar użytkownika
wlodekk
w temacie

Hodowla: ze Śpiewogry

Nieprzeczytany postautor: Kamilapon » wtorek 06 lut 2007, 12:48

Ostatnio przestawiłam na suchą Bzika. Je Nutra Nuggets dla grubasów i trzeba przyznać, że dobrze mu służy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kamilapon
mocno w temacie

Hodowla: Wertep

Nieprzeczytany postautor: PALATINA » wtorek 06 lut 2007, 18:36

Ja eksperymantuje z Orijenem i póki co jest super - żadnej alergii, a karma ma 40% białka. Zobaczymy, co bedzie dalej.
Nie zmartwiłabym sie, gdyby cos było nie tak, bo Orijen jak na moja kieszeń jest pioruńsko drogi. Ale psom tak smakuje, że nie moge im go odmówić.
Awatar użytkownika
PALATINA
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Karolina » wtorek 06 lut 2007, 22:41

hilaruspon pisze: Proponowałabym spróbować Nutro Choice Lamb&Rice-22% białka, ryż, jagnięcina, wodorosty; sierść była ok.i szczególnie Rumba nie robiła się jak pączek :evil: Dostępna jest w int. skl. krakvet-musiałabym poszukać adresu, bo my już mamy lepsze jedzonko :P :D

Zgadza się - jest to typowa karma hypoalergiczna i ja również uważam tę karmę jako jedna z najciekawszych propozycji wśród karm suchych biorąc pod uwagę specyficzne potrzeby i skłonności PONów.
P.S. http://krakvet.pl

EwA pisze:A jakiego masz pieska, bo chyba nam go nie przedstawilas, albo ja przegapilam?

Niestety mój PON od kilku lat nie jest ze mną z powodu mojego wyjazdu na studia, ale owszem - mogę przedstawić :-)(choć niektórzy zapewne dobrze znają) - jest to HEXA z Armii Zbawienia.

Kamilapon pisze:Ostatnio przestawiłam na suchą Bzika. Je Nutra Nuggets dla grubasów i trzeba przyznać, że dobrze mu służy.

:-) No tak...ta karma zawiera jakieś 18% białka, więc nic dziwnego... (jeśli się mylę to mnie popraw,proszę).

PALATINA pisze:Ja eksperymantuje z Orijenem i póki co jest super - żadnej alergii, a karma ma 40% białka.

Muszę przyznać, że sama jestem ciekawa tej karmy, jako że ze wszystkich dostępnych póki co na rynku suchych jest ona najbardziej,hm..."naturalna"(mam nadzieję że zwolennicy BARFa się nie obrażą, jeśli użyję tego określenia :-) ) - i właśnie tym tłumaczyłabym jej pozytywny wpływ na psa. Podobnie przecież BARF - służy psom, a ktoś mógłby powiedzieć - tyle tam białka... Sama jestem zwolenniczką zdrowego i naturalnego żywienia(wiem,wiem - że sucha karma jest tego zaprzeczeniem...)oraz nie łączenia białek i węglowodanów, więc tutaj duży + dla Orijena, także jeśli komuś BARF "nie leży", to może warto zainteresować się właśnie tą karmą.

Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny i nie ma co tutaj stawiać sztywnych reguł, że tylko ta karma a nie inna. To co u jednego psa wywoła alergię u innnego może nie dać żadnych negatywnych objawów.

Pozdrawiam. 8)
Karolina

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie