OBFITOŚĆ SZATY

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Re: OBFITOŚĆ SZATY

Nieprzeczytany postautor: wlodekk » poniedziałek 14 kwie 2014, 13:18

Owce strzyże się raz do roku i u nas akurat na jesieni/przed wykotami, czyli urodzinami młodych/. Ten termin nie jest za bardzo dobry dla psa/na zimę/, ale przecież można strzyc kiedy indziej.
Włodek
PSC
Awatar użytkownika
wlodekk
w temacie

Hodowla: ze Śpiewogry

Nieprzeczytany postautor: gabi » poniedziałek 14 kwie 2014, 15:18

junoo pisze:
Koka pisze:
Alicja pisze:Ja też pamiętam PON-a sąsiadów z dawnych lat. Był średni, miał gęsty ale krótszy, sztywny włos i wcale się nie brudził ani nie kołtunił.

Zawsze sie zastanawiamy, dlaczego obecne Pon-y trzeba tak pielegnowac !!! Przeciez kiedys nie zajmowano sie tak psami, szkoda, ze juz nie ma takich Pon-ow, a moze jeszcze sa, i .... fajnie by bylo :-D

Dokładnie... zawsze się zastanawiałam jak to było kiedyś.
Przecież to są owczarki, psy pracujące. Nie wyobrażam sobie bacy, który co tydzień woła swoje PONy i szczotkuję im futerko xD
Potem zastanawiałam się, że może je golił razem z owcami, ale to by było bezsensu...

Skoro większość na forum chce psa średniego z twardym, sztywnym włosem, roboczego... to czemu do tego nie dążymy?

i to jest właśnie dobre pytanie: czemu do tego nie dążymy?

to może anegdota w odpowiedzi:
Swego czasu moja sąsiadka była zachwycona chartami afgańskimi ... ruchem, elegancją, mistyką, niezależnością no i włosem... i nabyła takiego osobnika, swoją drogą pięknego kremowego rocznego dumnego z siebie charta afgańskiego. Po tygodniu blask sierści zniknął a "tony" piachu w domu zostawały, chart miał swój świat i potrzebował ruchu a właścicielka ... no nie preferowała aż tak sportowego trybu życia ... wspólna historia się skończyła dość szybko....

... może więc warto czasem zajrzeć pod "płaszcz" i sprawdzić czy ta osobowość nam odpowiada a czy damy radę z taaaaką szatą... bo wiadomo, że burek w szacie pastucha nie ma szans na wystawie z "papilotowym" modelem ...

więc wychodzi na to że od nas to jednak trochę zależy do czego dążymy... :wink:
Awatar użytkownika
gabi
żywo zainteresowany

Hodowla: druga połowa JAMKIN

Nieprzeczytany postautor: LaBruja » poniedziałek 14 kwie 2014, 16:50

mysle ze przede wszystkim powinno sie liczyc to co jest pod włosem a wlos niechby spelnial minimalne wymagania ;)
Majówka i Olszynka i reszta kołchoza
LaBruja
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » środa 23 kwie 2014, 16:43

LaBruja pisze:mysle ze przede wszystkim powinno sie liczyc to co jest pod włosem a wlos niechby spelnial minimalne wymagania ;)

No powiedzmy - średnie wymagania :)
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

Nieprzeczytany postautor: Izabela » środa 07 maja 2014, 22:21

Tez jestem za srednia szata dla rasy, cokolwiek to znaczy bo zakladam ze zawsze bedzie troche roznorodonosci i to jest dobre. Wydaje mi sie ze Jutka nie ma obfitej szaty, ale jest mila w dotyku, dosc latwa do czesania i czasem wyglada na bardziej obfita a czasem na mniej. W porownaniu z innymi PONami to duzo mniej obfita mysle ze jest i taka lubie. Nie wiem jak Wy byscie opisali ja po zdjeciach.
Jezeli rzadkie futro mialoby byc powodem na nizsze noty ladnego psa to mysle ze bylby to glupi powod bo rzadsze futro tez moze byc ladne.
Pozdrawiamy
Iza i Jutka
Awatar użytkownika
Izabela
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Koka » czwartek 08 maja 2014, 09:37

Mam rowniez nadzieje, ze na pierwszym miejscu to budowa, dobry ruch a na koncu wlos ... sa oceniane :cool:
Awatar użytkownika
Koka
w temacie

Nieprzeczytany postautor: AndrzejJ » czwartek 08 maja 2014, 09:50

Bardzo ciekawy temat, wydaje mi się jednak , że Najwięcej zależy od właściciela , który liczy na "dobrą" ocenę psa na wystawie :-D
Inne rasy , inna bajka mnie na ta chwile nie interesują, ale co do PON-a , dla mnie liczy się charakter - niestety wg. mnie nieoceniany wcale.
Wystawiający "picują" piesy przed wyjściem , niektórzy nawet pudrują ..... :shock: i po co , żeby dostać kawałek złomu.
Z drugiej strony , jak się kilka godzin czeka na 5 minut pokazu to czymś warto psa zająć .
Moim zdaniem , największym problemem są opadające na oczy włosy :) , trochę przeszkadzają podczas zabawy :D .
NIe znam zasad (procedur) ustalania czy zmieniania "wzorca" rasy ale jestem za działaniami , które niech nawet doprowadza do tego że hodować będziemy szczęśliwe i mądre burki

pozdrawiam Andrzej
AndrzejJ
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: iza » piątek 09 maja 2014, 10:24

AndrzejJ pisze:.... ale jestem za działaniami , które niech nawet doprowadza do tego że hodować będziemy szczęśliwe i mądre burki

ja tez !!!! Bo pięknych POnów mamy dużo, ale z super charakterami już niestety mniej
Ostatnio zmieniony piątek 09 maja 2014, 18:45 przez iza, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
iza
mocno w temacie

Hodowla: Jamkin

Nieprzeczytany postautor: Koka » piątek 09 maja 2014, 13:05

:) To moze, mozna w tym temacie cos zrobic ? Na zachodzie, psy hodowlane przechodza proby testowe i sa oceniane wg. charakteru danej rasy :) Nie mowie tu o psach pracujacych.
Awatar użytkownika
Koka
w temacie

Nieprzeczytany postautor: iza » piątek 09 maja 2014, 18:51

Koka pisze::) To moze, mozna w tym temacie cos zrobic ? Na zachodzie, psy hodowlane przechodza proby testowe i sa oceniane wg. charakteru danej rasy :) Nie mowie tu o psach pracujacych.

Ja np. pierwsze co robię wybierając psa (reproduktora) to patrzę na charakter , potem zdrowie.
Obrazek
Awatar użytkownika
iza
mocno w temacie

Hodowla: Jamkin

Nieprzeczytany postautor: LaBruja » piątek 09 maja 2014, 19:10

Koka pisze::) To moze, mozna w tym temacie cos zrobic ? Na zachodzie, psy hodowlane przechodza proby testowe i sa oceniane wg. charakteru danej rasy :) Nie mowie tu o psach pracujacych.

(buhahahaha)
LaBruja
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: KAMILA » środa 14 maja 2014, 11:30

no to się Małgosiu wypowiedziałaś mądrze w temacie.
Gratuluję
KAMILA
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: LaBruja » środa 14 maja 2014, 13:09

takie sa realia w tej kwestii, niestety, ze można sie jedynie śmiać. jeżeli nawet zachowanie na ringu nie zawsze wpływa na ocene / lokate to jak sie spodziewac ze ktoś zacznie wymagać czegoś wieceji to egzekwować? a proszę, niech każdy hodowlany pies obowiązkowo zalicza minimum PT1 (żadna to ocena charakteru ale chociaz tyle), każdy champion dodatkowo próbe instynktu pasterskiego (bo niby czemu nie? mozliwości sa a rasa nazywa sie owczarek a nie kanapowiec... a wiem, ubrudziłby sie a owce smierdzą i bobki sie w futerko wklejają) a najlepiej każdy próbe temperamentu (do wyboru do koloru jest tego kilkanaście rodzajów). jakos nikt sie do takich działań nie spieszy...
LaBruja
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Alpha » środa 14 maja 2014, 13:13

LaBruja pisze:takie sa realia w tej kwestii, niestety, ze można sie jedynie śmiać. jeżeli nawet zachowanie na ringu nie zawsze wpływa na ocene / lokate to jak sie spodziewac ze ktoś zacznie wymagać czegoś wieceji to egzekwować? a proszę, niech każdy hodowlany pies obowiązkowo zalicza minimum PT1 (żadna to ocena charakteru ale chociaz tyle), każdy champion dodatkowo próbe instynktu pasterskiego (bo niby czemu nie? mozliwości sa a rasa nazywa sie owczarek a nie kanapowiec... a wiem, ubrudziłby sie a owce smierdzą i bobki sie w futerko wklejają) a najlepiej każdy próbe temperamentu (do wyboru do koloru jest tego kilkanaście rodzajów). jakos nikt sie do takich działań nie spieszy...

:cool: :D :thumright: .... :buja w oblokach:
Pozdrawiamy
Jola&Olivia

Doswiadczenie - to nie to co nas spotyka, tylko co z tym zrobimy.
Awatar użytkownika
Alpha
ekspert

Nieprzeczytany postautor: AndrzejJ » środa 14 maja 2014, 14:13

:( kilka dni w plecy - jedziemy na wystawę piesa trzeba wyprać ,odplamić, wykrochlamić, wyprasować - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
fajnie byłoby wystawiać pony po kąpieli w jeziorze :)

pozdrawiam Andrzej
AndrzejJ
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: dipsi2012 » środa 14 maja 2014, 19:26

AndrzejJ pisze::( kilka dni w plecy - jedziemy na wystawę piesa trzeba wyprać ,odplamić, wykrochlamić, wyprasować - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jeżeli włos jest cienki,kręcony,miękki to tak jak piszesz :) brudzi się,trzeba usztywnić,łatwiej sie kołtuni itp. Natomiast,kiedy szata jest prawidlowa ( sztywna,twarda itd ;) ) to podczas czesania brud odpada :D i przygotowanie nawet na wystawą psa,który NORMALNIE biega po krzakach i gdzie mu się podoba wcale nie oznacza kilku dni w plecy :)mój pies uchodzi za bardzo czystego i na wystawach zawsze słysze : jaki on wypielęgnowany...aż wstyd mi czasem się przyznać,że nie kąpany parę miesięcy :evil:
Cave canem- te necet lingendo :)
www.facebook.com/lubieszczek
Awatar użytkownika
dipsi2012
mocno zaangażowany

Hodowla: Lubieszczek FCI

Nieprzeczytany postautor: karolina.re » środa 14 maja 2014, 21:07

LaBruja pisze:takie sa realia w tej kwestii, niestety, ze można sie jedynie śmiać. jeżeli nawet zachowanie na ringu nie zawsze wpływa na ocene / lokate to jak sie spodziewac ze ktoś zacznie wymagać czegoś wieceji to egzekwować? a proszę, niech każdy hodowlany pies obowiązkowo zalicza minimum PT1 (żadna to ocena charakteru ale chociaz tyle), każdy champion dodatkowo próbe instynktu pasterskiego (bo niby czemu nie? mozliwości sa a rasa nazywa sie owczarek a nie kanapowiec... a wiem, ubrudziłby sie a owce smierdzą i bobki sie w futerko wklejają) a najlepiej każdy próbe temperamentu (do wyboru do koloru jest tego kilkanaście rodzajów). jakos nikt sie do takich działań nie spieszy...

Hej, ale po co miałby się spieszyć? O różnorodności charakterów/temperamentów już tu były nie raz ani nie dwa dyskusje. Psa, który jest wypielęgnowany, śliczny, puchaty etc. można łatwiej i szybciej sprzedać, choćby za cenę urwaną z choinki... (jeśli wiesz o czym mówię :wink: :wink: :wink: )

A co do Twoich argumentów, to uważam, że są bardzo słuszne. Champion nie powinien być tylko ładny, ale przede wszystkim odpowiedniego charakteru. :)
Karolina & Gaweł
Awatar użytkownika
karolina.re
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: karolina.re » środa 14 maja 2014, 21:18

dipsi2012 pisze:
AndrzejJ pisze::( kilka dni w plecy - jedziemy na wystawę piesa trzeba wyprać ,odplamić, wykrochlamić, wyprasować - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jeżeli włos jest cienki,kręcony,miękki to tak jak piszesz :) brudzi się,trzeba usztywnić,łatwiej sie kołtuni itp. Natomiast,kiedy szata jest prawidlowa ( sztywna,twarda itd ;) ) to podczas czesania brud odpada :D i przygotowanie nawet na wystawą psa,który NORMALNIE biega po krzakach i gdzie mu się podoba wcale nie oznacza kilku dni w plecy :)mój pies uchodzi za bardzo czystego i na wystawach zawsze słysze : jaki on wypielęgnowany...aż wstyd mi czasem się przyznać,że nie kąpany parę miesięcy :evil:

Ech, ja muszę Gawła czesać codziennie, ma bardzo delikatny włos okrywowy oraz w cholerę podszerstka. Kołtun robi się w mgnieniu oka, chwilę po wyczesaniu patrzę na niego i co?! Kołtun dopiero rozczesany jest z powrotem i to większy, bo Gaweł najbardziej lubi być brudny i śmierdzieć. Niestety, taka sierść w utrzymaniu jest trudna i wymaga codziennej pielęgnacji, jeśli pies ma prowadzić pieskie życie (łażenie po krzakach, taplanie się w błocie, kopanie w ziemi). Foryś ma natomiast długi, sztywny i prosty włos, żadnych problemów z kołtunami. Z obu po wyschnięciu błoto odpada samo, ale Gaweł szybko szarzeje... :-|
Karolina & Gaweł
Awatar użytkownika
karolina.re
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: dipsi2012 » środa 14 maja 2014, 21:47

właśnie o takim "odpadaniu " brudu,a nie tylko błotka Karolina piszę :) Homer po każdym czesaniu,nawet powierzchownym robi się z powrotem biały :) Ale on ma wyjątkowo sztywną sierść ( inną niż większość znanych mi ponów-może w większości znam te z miękką-miększą niż Homera sierścią ? ;) ) . Dlatego nie mam problemu z szarością i wiecznym kąpaniem :) i gdybym musiała wybierać długą-ale miękką szatę - a krótszą ( może w wyniku łamania się twardego włosa ?... ) to zdecydowanie wolę tę drugą :P dodatkowa zaleta takiego futra : nie plącze się,kołtuni się tylko podszerstek,jeżeli jest go już dużo :) Mimo,że dużo ( tak mi sie wydaje ?.... ) jeździmy na wystawy to czasu na pielęgnacje psa nie poświęcam specjalnie dużo,rozczesywanie wyszukanych kołtunów w miejscach newralgicznych ( policzki,paszki,łapki ) może raz na tydzień ? a porządniejsze czesanie ? własnie wystawy mnie motywują , żeby raz na jakiś czas Homera przeczesać całego dokładnie dzieląc futro na warstwy :)
Cave canem- te necet lingendo :)
www.facebook.com/lubieszczek
Awatar użytkownika
dipsi2012
mocno zaangażowany

Hodowla: Lubieszczek FCI

Nieprzeczytany postautor: Alicja » środa 14 maja 2014, 21:53

dipsi2012 pisze:właśnie o takim "odpadaniu " brudu,a nie tylko błotka Karolina piszę :) Homer po każdym czesaniu,nawet powierzchownym robi się z powrotem biały :) Ale on ma wyjątkowo sztywną sierść ( inną niż większość znanych mi ponów-może w większości znam te z miękką-miększą niż Homera sierścią ? ;) ) . Dlatego nie mam problemu z szarością i wiecznym kąpaniem :) i gdybym musiała wybierać długą-ale miękką szatę - a krótszą ( może w wyniku łamania się twardego włosa ?... ) to zdecydowanie wolę tę drugą :P dodatkowa zaleta takiego futra : nie plącze się,kołtuni się tylko podszerstek,jeżeli jest go już dużo :) Mimo,że dużo ( tak mi sie wydaje ?.... ) jeździmy na wystawy to czasu na pielęgnacje psa nie poświęcam specjalnie dużo,rozczesywanie wyszukanych kołtunów w miejscach newralgicznych ( policzki,paszki,łapki ) może raz na tydzień ? a porządniejsze czesanie ? własnie wystawy mnie motywują , żeby raz na jakiś czas Homera przeczesać całego dokładnie dzieląc futro na warstwy :)

Super, to tylko Homerkowi zazdrościć. Ja myślałam, że on jest często kąpany. Kola dość długo zmienia futro, na razie fajne włosy ma na karku i pokazują się na bokach. Też się dobrze czeszą i czyszczą podczas czesania. Na pupie i udkach mamy watę cukrową lub puchatą owcę. Mam nadzieję, że te części ciała też obrosną tym fajnym włosem.
Pozdrawiamy,
Ala,Kola i Inka

Do serca przytul psa, weź na kolana kota...(Skoczylas,Kaczmarek)
Awatar użytkownika
Alicja
w temacie

Hodowla: Rivendall

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie