Zmiana karmy

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Zmiana karmy

Nieprzeczytany postautor: Rafał Zaręba » piątek 14 paź 2016, 00:37

Powoli przymierzam się do zmiany karmy dla Rozmaryna. Po analizie składu RC junior medium,a raczej braku większości informacji o składzie wypróbuję coś nowego, bez konserwantów, tauryn, sproszkowanych dodatków, bakterii, priobiotyków i innych substancj, których w swojego psa nie chciałbym pakować. Wpadły mi w oko następujące karmy (może ktoś używał lub ma opinię na ich temat lub poleci coś innego):

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... rge/137084 - Almo

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... rma/183324 - Lupo

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... gus/379918 - Markus-Muhle
"Człowiek był samotny dopóki nie spotkał psa"
Awatar użytkownika
Rafał Zaręba
zainteresowany

Re: Zmiana karmy

Nieprzeczytany postautor: UlaK » piątek 14 paź 2016, 12:46

A może zamiast czegos takiego jak suche kulki podawane codziennie przez całe życie, nie lepiej przejsc na barf i patrzec jak pies ma radość z urozmaiconego jedzenia?
To co wymieniasz -> tauryna, bakterie, probiotyki są potrzebne aby pies prawidłowo funkcjonował.
[ https: //pitapata.com] [img] https://pdgf.pitapata.com/DQBYp1.png [/ url]
Awatar użytkownika
UlaK
zaangażowany

Hodowla: od Nicponek

Nieprzeczytany postautor: Rafał Zaręba » piątek 14 paź 2016, 13:57

UlaK pisze:A może zamiast czegos takiego jak suche kulki podawane codziennie przez całe życie, nie lepiej przejsc na barf i patrzec jak pies ma radość z urozmaiconego jedzenia?
To co wymieniasz -> tauryna, bakterie, probiotyki są potrzebne aby pies prawidłowo funkcjonował.

Pies karmę ma jako dodatek bo codziennie ma urozmaicone jedzenie. Nie dajemy mu resztek ze stołu tylko gotujemy np wołowina z ryżem, jajka, warzywa - lubi marchewki, owoce - śliwki też lubi :) i wiele innych. Pokarmy wprowadzane jak u dziecka, stopniowo żeby zobaczyć czy alergii na coś nie ma. A co do moich obaw o składniki jakie wymieniłem wyżej, widziałem jak np tauryna jest pozyskiwana, bakterie które są podawane w karmach też mają swoje skutki uboczne mogące wywoływać biegunki itp, a priobiotyki zazwyczaj w hodowlach zwierząt jako pasza używane są z tego co się nie mylę to drób w bojlerach jak się trzyma bez możliwości ruchu to się priobiotyki podaje żeby kura ładna zdrowa i dorodna była :) a tu pies ma ruch i świeże powietrze :) po co go farmakologicznie dopychać :)?
Awatar użytkownika
Rafał Zaręba
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: UlaK » piątek 14 paź 2016, 14:28

Niezmiennie będe twierdzic że te wszystkie składniki pies dostaje w barfie i nie są one sztucznie pozyskiwane. Jakos sobie nie wyobrażam aby gotowane jedzenie, było bardziej wartościowe od naturalnego. Jako zapychacz to i owszem.
Ale nie zamierzam nikogo namawiać do karmienia psa surowym pokarmem. :) Wybór należy do człowieka :) Tylko czasem zastanawiam sie czy psowate w naturze mają dostęp do gotowanych warzyw, jajek, ryżu itd. ;)
Awatar użytkownika
UlaK
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: megabajt » piątek 14 paź 2016, 15:08

UlaK pisze:Niezmiennie będe twierdzic że te wszystkie składniki pies dostaje w barfie i nie są one sztucznie pozyskiwane. Jakos sobie nie wyobrażam aby gotowane jedzenie, było bardziej wartościowe od naturalnego. Jako zapychacz to i owszem.
Ale nie zamierzam nikogo namawiać do karmienia psa surowym pokarmem. :) Wybór należy do człowieka :) Tylko czasem zastanawiam sie czy psowate w naturze mają dostęp do gotowanych warzyw, jajek, ryżu itd. ;)

Małpy też nie jedzą gotowanego a człowiek tak :) Ludzki układ pokarmowy prawdopodobnie wyewoluował i jedzenie tylko surowizny nie byłoby dla nas dobre. Może podobnie jest z psem, który to do wilka też już ma daleko :) Nie deprecjonuję tutaj barfa (to pewnie aktualnie najlepsza dieta dla psa), ale np. nie wiem jak mielibyśmy karmić Pralinkę surowym mięsem i jednocześnie jeździć na weekendy gdzieś w góry. Trochę niewykonalne a na pewno męczące.
Awatar użytkownika
megabajt
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 14 paź 2016, 15:30

megabajt pisze:
UlaK pisze:Niezmiennie będe twierdzic że te wszystkie składniki pies dostaje w barfie i nie są one sztucznie pozyskiwane. Jakos sobie nie wyobrażam aby gotowane jedzenie, było bardziej wartościowe od naturalnego. Jako zapychacz to i owszem.

Małpy też nie jedzą gotowanego a człowiek tak :) Ludzki układ pokarmowy prawdopodobnie wyewoluował i jedzenie tylko surowizny nie byłoby dla nas dobre. Może podobnie jest z psem, który to do wilka też już ma daleko :) Nie deprecjonuję tutaj barfa (to pewnie aktualnie najlepsza dieta dla psa), ale np. nie wiem jak mielibyśmy karmić Pralinkę surowym mięsem i jednocześnie jeździć na weekendy gdzieś w góry. Trochę niewykonalne a na pewno męczące.

To naprawdę nie jest problem. Wszędzie można spotkać jakiś sklep mięsny, albo market, gdzie można jakiś mięsny "ochłap" kupić i rzucić psu na pożarcie. Jabłek, gruszek, śliwek, marchwi itp. tez specjalnie nie trzeba szukać :) Na żadne wyjazdy wakacyjne nie braliśmy dla Parirki suchych bobków. BARF to bardzo wygodna dieta.
Myślę, ze sposób żywienia częściowo BARF-em, częściowo gotowanym (oby tylko bez, albo z minimalną ilością zbożowych zapychaczy) też jest w porządku, ale bez suplementów się w takim wypadku nie obejdzie.
Wszystko jest lepsze od suchych bobków! Układ pokarmowy psa jest nieco inny od wilczego, ale w dalszym ciągu o wiele, wiele krótszy od układu pokarmowego wszystkożerców.
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

Nieprzeczytany postautor: UlaK » piątek 14 paź 2016, 15:39

Od 5 lat, 3 psy, wyjazdy po całej Polsce plus dalej, nie ma problemu z karmieniem surowizną. Kwestia czy chce sie czy nie, dziecko tez wygodniej jakimś granulatem karmic, niz rozbić papki, gotować, przecierać. Co kto woli :) Mi jest wygodniej kupić w sklepie surowiznę niż dawać " pachnący" granulat dla psa.
Konczę dyskusję bo ten wątek nie jest o barfie.

Dla zainteresowanych polecam lekturę całkiem fajnej książki " Czarna księga karm dla zwierząt" Grimm Hans-Ulrich, dla zainteresowanych inaczej zapraszam na fejsa do grupy barfowej :)
Awatar użytkownika
UlaK
zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: dipsi2012 » piątek 14 paź 2016, 20:57

A może ktoś kto karmi suchym pomoże? Nie każdy będzie przekonany do BARF i trzeba to uszanować . Jest na forum wątek o karmie, ale wiem ze pojawiło się dużo nowych dobrych jakościowo ( jak na bobki :-P ), chętnie bym pomogła, ale nie jestem w temacie ze względu, że jemy surowe....
Cave canem- te necet lingendo :)
www.facebook.com/lubieszczek
Awatar użytkownika
dipsi2012
mocno zaangażowany

Hodowla: Lubieszczek FCI

Nieprzeczytany postautor: dipsi2012 » piątek 14 paź 2016, 21:03

Na wyjazdy biorę w torbie termoizolacyjnej lub lodówce samochodowej zamrożone porcje, jeszcze nigdy po drodze, nawet ponad 900 km nic się z mięsem nie stało, często dojeżdża jeszcze zamrożone, na miejscu hotel musi mieć lodówkę. To o wyjazdach takich do czterech dni np wystawa za granicą, żeby nie szukać już sklepów mięsnych ;-)
Awatar użytkownika
dipsi2012
mocno zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 14 paź 2016, 21:33

dipsi2012 pisze:A może ktoś kto karmi suchym pomoże? Nie każdy będzie przekonany do BARF i trzeba to uszanować . Jest na forum wątek o karmie, ale wiem ze pojawiło się dużo nowych dobrych jakościowo ( jak na bobki :-P ), chętnie bym pomogła, ale nie jestem w temacie ze względu, że jemy surowe....

No właśnie coraz mniej poniarzy karmi bobkami, ale może ktoś się odezwie. Podstawowa zasada przy wyborze, to brak w karmie zbóż i wszelkiej chemii i żeby białko było pochodzenia zwierzęcego, a przy tym z mięsa, a nie np. z pierza.
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: dipsi2012 » piątek 14 paź 2016, 23:53

Rafał Zaręba pisze:Powoli przymierzam się do zmiany karmy dla Rozmaryna. Po analizie składu RC junior medium,a raczej braku większości informacji o składzie wypróbuję coś nowego, bez konserwantów, tauryn, sproszkowanych dodatków, bakterii, priobiotyków i innych substancj, których w swojego psa nie chciałbym pakować. Wpadły mi w oko następujące karmy (może ktoś używał lub ma opinię na ich temat lub poleci coś innego):

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... rge/137084 - Almo

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... rma/183324 - Lupo

http://m.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_ ... gus/379918 - Markus-Muhle

mnie z tych trzech najbardziej przekonał skład i opis Lupo ;) Również ze względu na nieco mniejszą ilość białka bym właśnie ją wybrała.
w Marcus nie wiem co to " białko sproszkowane " ? po co kukurydza ?
Obie mają w sumie tyle samo mięsa , obie bez konserwantów ( dość krótka data ważności )

w Almo nie podali ilości mięsa - jedynie udział świeżego , im więcej świeżego tym tak naprawdę mniej mięsa w karmie ;)
Awatar użytkownika
dipsi2012
mocno zaangażowany

Nieprzeczytany postautor: Alpha » sobota 15 paź 2016, 19:28

Orijen Adult 6 Fish >>> http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dl ... ult/396451

Pewnej karmy wymienionej w jednym z postow w ogole nie polecam, po dluzszym karmieniu rozwala watrobe i leca nerki ...
Pozdrawiamy
Jola&Olivia

Doswiadczenie - to nie to co nas spotyka, tylko co z tym zrobimy.
Awatar użytkownika
Alpha
ekspert

Nieprzeczytany postautor: agnieszkab » sobota 15 paź 2016, 20:08

Dora jest obecnie na Biomillu jagnięcina
bez zbożowa szwajcarska karma
nie będę wklejać linku bo nie wiem czy można
ważne jest natomiast ,żeby zmiany karmy nie dokonywać gwałtownie
najlepiej przechodzić przez min ok 3 tyg na nową karmę
agnieszkab
zainteresowany

Hodowla: z Hordy Gabriela

Nieprzeczytany postautor: Rafał Zaręba » niedziela 16 paź 2016, 19:05

Dzięki za propozycje :) uzupełniam wiedzę o BARF - jak zimą się sprawdza? W sensie surowe mięso podgrzewacze jakoś żeby pies miał coś ciepłego? Druga sprawa nie boicie się, że jednak mięso surowe może być czymś szprycowane albo jakieś choróbsko może się przedostać?
Awatar użytkownika
Rafał Zaręba
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » niedziela 16 paź 2016, 21:36

Rafał Zaręba pisze:Dzięki za propozycje :) uzupełniam wiedzę o BARF - jak zimą się sprawdza? W sensie surowe mięso podgrzewacze jakoś żeby pies miał coś ciepłego? Druga sprawa nie boicie się, że jednak mięso surowe może być czymś szprycowane albo jakieś choróbsko może się przedostać?

Nie kupujemy odpadów rzeźnianych, tylko mięso (niekoniecznie w najlepszym gatunku), ale przeznaczone dla ludzi, a więc zbadane. Ja nie kupuję gotowego "barfa", bo nikt nie wie, co tam jest w środku. Ostatni post ponokotka w wątku "BARF dla PON-a" o gotowym "barfie" warto przeczytać jako przestrogę. A co jest w suchych karmach, nawet tych najlepszych, to w tej książce, reklamowanej przez Ula K, albo też w wątku "BARF...." Włosy dęba stają :evil:
Mięsa nie podgrzewamy. W domu w zimie jest ciepło :) Można wyjąć porcję z lodówki np. przed wyjściem do pracy i po powrocie podać psu w temperaturze pokojowej. Jak zapominisz wyjąć, możesz zalać gorącą wodą z kranu i zaczekać chwilę.
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: S' Abinka » czwartek 10 lis 2016, 10:34

Rafał widzę, że też masz wiele pytań, co do karmienia szczeniaka. Moja poprzednia Ponka Unica była na karmie suchej. Zawsze kupowałam dobrej jakości karmę, bez konserwantów, zbóż czy innego dziadostwa. Tak była karmiona w hodowli i ja też tak karmiłam. Raz w tygodniu gotowane. a tak dużo owoców, warzyw, jaja. Była zdrową suką. W wieku 9 lat nastąpiła agresja autoimmunologiczna i powaliła psa . Dokładnie powaliła. Nigdy nie miała dolegliwości żołądkowych, chociaż piszą że pony mają wrażliwy układ pokarmowy. Kiedy pojawiła się Abi postanowiłam dać jej to, co najlepsze . Poznałam barfa, kupiłam książkę a nawet skontaktowałam się z guru od tej diety. Tym bardziej,że Abi już w hodowli jadła barfa i świetnie sobie radziła. Kiedy była już u nas postanowiłam kontynuować dalej barfa, była to wtedy według mnie najlepsze dieta dla niej. Kupowałam najlepszą wołowinkę, cielęcinkę, szyjki , kosteczki i wszelkie dodatki z Pokusy ( strona z suplementami i innymi naturalnymi dodatkami - FAJNA). Ale Abi na potęgę robiła czarną rzadką kupę , wymiotowała niestrawionym jedzeniem. Wymioty pojawiały się o różnych porach. Ale ja się nie poddawałam . Raz było gorzej raz było lepiej. W końcu po wielu dziwnych kupach i wymiocinach poddałam się. I odkąd jej gotuje mięsko, warzywa i do tego płatki jaglane plus różne suplementy a także jaja , owoce i twarożek ( proszę się nie obawiać nie podaję tego wszystkiego naraz ) Abi odżyła. Kupy NORMALNE. NIE WYMIOTUJE. Wszystko się unormowało. Mięsko jest różne (indyk, pierś, wołowinką i wieprzowinka). Funkcjonuje normalnie. Ma energię i jest wesoła. Nie mogłam pozwolić na to, żeby dalej się męczyła. Raz dziennie podaję jej chrupki ( ale nie jest to podstawą diety i karmienia) nazywa się NATUREA PUPPY CHICKEN , karma nie zawiera zbóż, posiada całkiem dobry skład (a sprawdziłam i wypróbowałam ich wiele). Doszłam do wniosku, że ABI tak reagowała na wszystkie konserwanty zawarte w mięsie, a jest ich przecież sporo ( my je gotujemy). Nie mam niestety dostępu do czystko ekologicznego mięsa. Podsumowując , każdy właściciel powinien dostosować rodzaj diety do swojego piesa i sprawdzić na zasadzie prób i błędów, co jest dla niego najlepsze. Dalej uważam, że dieta barf jest najlepsza ale nie dla każdego psa. Pozdrawiamy z ABI serdecznie. A i jeszcze - mięsko wrzucam do gotującej się wody i wtedy ono się zamyka i zostaje w nim, to co najlepsze. :) :) :)
ABI vel Sabinka i Kasia
S' Abinka
zainteresowany

Hodowla: REMIRYS

Nieprzeczytany postautor: Rafał Zaręba » czwartek 10 lis 2016, 10:50

Też poczytałem o BARFie i coraz bardziej się przekonuję do niego. Zacząłem póki co stopniowo dodawać posiłki z mięsa i kostki z chrząstkami i na razie jest ok. Zauważyłem też pozytywny aspekt tej zmiany mianowicie jak Rozmaryn pochrupie coś mocniejszego to później na dworze nie podgryza np drzewek :)
Awatar użytkownika
Rafał Zaręba
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: S' Abinka » czwartek 10 lis 2016, 10:56

Ja kupuje naturalne kostki cielęce . Abi je też uwielbia. Czasami podaję w malutkich ilościach surowe . Tak przy okazji . Ale nie chcę za bardzo kombinować ażeby nie przedobrzyć. Do tej chwili jest dobrze. Nic się niepokojącego nie dzieje. Pozdrawiam i życzę wytrwania w barfie. :cool:
ABI vel Sabinka i Kasia
S' Abinka
zainteresowany

Hodowla: REMIRYS

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie