Co je PON???

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 12 sty 2009, 02:34

Elisabeth Grzechnik pisze:
EwA pisze: A jakie jarzyny powinno sie jesc tylko gotowane?

Ja raczej garuje .Jarzyny takie jak groszek czy fasolka szparagowa powinny byc ugotowane. Tak jak i marchewka ( wystarczy kilka minut gotowac z dodatkiem maselka )przyswajalnosc wit . A jest lepsza. Ale nie wiem jakie znaczenie ma to w BARFie?

W BARF-ie jak sama, nazwa wskazuje, ma to znaczenia podstawowe :D Ale dla psow, jesli inne jarzynki i owoce dostaja surowe, to pewnie niewielkie.
Pari je i marchewke i groszek zmiksowany w pulpie na surowo. Mysle, ze przyswajalnosc jest podobna i z gotowanych i z surowych, byle byly dobrze rozdrobnione, no i z tluszczykiem, zeby sie miala vit. A w czym rozpuscic.
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 12 sty 2009, 03:25

PaulinaO pisze:Czytam i dochodzę do wniosku, że moje psy żrą jak młode prosiaki - nie dziwne że ich żarcie tyle mnie kosztuje :?
-Rano po kubku suchego (Orijen) z dodatkiem koziego mleka albo 100 g jogurtu albo pol foremki pasztetu, puszki tuńczyka...
-Po południu kurza łapa z manicure (obcinam paznokcie :-D )
-Wieczorem po 250g sparzonego mięsa plus ze 150g ryżu plus dużo startych surowych warzyw - w sumie kolacja to ponad pół kilo żarcia na jedną paszczę :shock:

Ponti aktualnie jest ekonomicznejszy, bo z racji cieczki Dżingli odmawia żarcia w ogóle :?
Aha - grube nie są, może Dżingli jest trochę okrągła, ale ... pies nie pies, na kości... :D :P

Na takiego nieduzego PON-a jak Parirka /17,5 - w porywach 18kg/ kalkulatorek BARF-owy wylicza ok 40dag karmy dziennie. W tym troche ponad 20dag miesnych kosci i ok.15 dag miesa i porobow.
Twoje szczescia sa potezniejsze, wiec i zjesc musza wiecej :D
A poza tym, poniewaz Basia prosila, zeby podac tylko zarcie podstawowe bez smakolykow, to nie wyliczylam ani tego dzwonka sledzia w oleju, ani tej cwiartki bananka, kawalka skorki od chleba, kartofelka, co zostal z obiadu, ani wylizanych talerzy, ani mandarynki, ani kawalka gruszeczki.... :D ;)

Dzisiejszy jadlospis podstawowy: rano, jak zwykle serek, pozniej surowa, mocno pachnaca i dosyc lykowata wolowinka bez kosci i dwie lapki z pazurkami :)
kolacja pulpa owocowo warzywna z lyzka smalczyku ze skwarkami :-P
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: Barbara » poniedziałek 12 sty 2009, 09:53

:hmmm: Ja chyba bardziej nadaję się do wątku "Mądrości ludowe czyli ludzie wiedzą lepiej" :lol: Mój styl karmienia jest mało oryginalny... I chyba dlatego wyhodowałam młodego tucznika :lol: Parirka w porywach osiąga 18 kg, a mój Niko ... olaboga 25 :/ (Ale wcale nie wygląda na grubego :lol: ).
Pieszecie, że używacie czasami oleju, a jakiego?
Barbara
Prawa ręka szefa

Nieprzeczytany postautor: EwA » poniedziałek 12 sty 2009, 14:05

Barbaro, Parirka jest nieduza kobietka (43cm) i wage ma adekwatna. Dla duzego, mocno zbudowanego faceta 25kg to akurat. Pod warunkiem, ze zebra sa wyczuwalne przy lekkim ucisnieciu.
Z tych latwo dostepnych najlepsze proporcje kwasow omega6 do omega3 sa w oleju lnianym, ale trzeba uwazac na termin przydatnosci do spozycia, bo jest krotki. Dobry jest tez rzepakowy. Oczywiscie najlepiej zeby byly na zimno tloczone. Daje sie w niewielkich ilosciach -lyzeczke, dwie dziennie.
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: AnnaIK » poniedziałek 12 sty 2009, 18:53

Barbara pisze::hmmm: Ja chyba bardziej nadaję się do wątku "Mądrości ludowe czyli ludzie wiedzą lepiej" :lol: Mój styl karmienia jest mało oryginalny... I chyba dlatego wyhodowałam młodego tucznika :lol: Parirka w porywach osiąga 18 kg, a mój Niko ... olaboga 25 :/ (Ale wcale nie wygląda na grubego :lol: ).
Pieszecie, że używacie czasami oleju, a jakiego?

Barbaro bez paniki, Pepe wazy miedzy 23-25 i jest w doskonalej formie.
Suczki zawsze sa mniejsze i lzejsze. Oczywiscie jezeli nie maja nadwagi :P
Awatar użytkownika
AnnaIK
w temacie

Nieprzeczytany postautor: Barbara » poniedziałek 12 sty 2009, 18:58

Dla duzego, mocno zbudowanego faceta 25kg to akurat.

:lol: I tego będę się trzymała :D
Barbara
Prawa ręka szefa

Nieprzeczytany postautor: Barbara » poniedziałek 12 sty 2009, 19:00

Barbaro bez paniki, Pepe wazy miedzy 23-25 i jest w doskonalej formie. Suczki zawsze sa mniejsze i lzejsze. Oczywiscie jezeli nie maja nadwagi :P

No to mi lżej :lol: Niko też jest w doskonałej formie przy tej wadze. :-D
Barbara
Prawa ręka szefa

Poprzednia

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie