Ilość spacerów versus dysplazja

Zdrowie PON-a we wszystkich aspektach. Informacje, pytania, odpowiedzi...

Moderatorzy: Barbara, EwA

Ilość spacerów versus dysplazja

Nieprzeczytany postautor: asiaand2002 » wtorek 21 sie 2018, 11:55

Dzień dobry. Mam 6-cio miesięcznego PONa, który ma niespożyte zasoby energii. Najchętniej ciagle by chodził na spacery, biegał czy skakał. Obawiam się, że pozwolenie na nieograniczony ruch może spowodować dysplazję stawów. Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Ile ruchu to za dużo? Ja z Ardim chodzę pół godziny rano i około godziny wieczorem. Oba spacery połączone są z przeciąganiem, bieganiem za piłeczką czy tez pływaniem. Pies i tak nie na dość, najchętniej by szedł i szedł dalej.
asiaand2002

Re: Ilość spacerów versus dysplazja

Nieprzeczytany postautor: Alicja » czwartek 23 sie 2018, 19:32

Myślę, że dwa spacery dziennie to za mało, trzy spacery to jest optimum a szczeniaki potrzebują częściej wychodzić. Przy takiej pogodzie jak tego roku trzeba im zabierać wodę na spacer. Co do intensywności to godzinny marsz to może być za dużo a spacer z przerwami na zabawę i spokojne zwiedzanie okolic jest do zaakceptowania.
Pozdrawiamy,
Ala,Kola i Inka

Do serca przytul psa, weź na kolana kota...(Skoczylas,Kaczmarek)
Awatar użytkownika
Alicja
w temacie

Hodowla: Rivendall

Nieprzeczytany postautor: asiaand2002 » piątek 24 sie 2018, 07:38

Dzięki za radę. 2x razy dziennie chodzimy teraz głownie ze względu na upały. W miejsce spaceru po pracy często idziemy nad rzekę. Ardi uwielbia pływać i cieżko go z tej wody wyciągnąć. Dopiero na wieczór idziemy sie porządnie przejść ale ta godzina to jednak chyba za dużo i gdyż chodzimy w jego tempie. Tu jednak on chodzi dużo szybciej jak ja :-) Juz się nie mogę doczekać końca upałów...
Obrazek
asiaand2002

Nieprzeczytany postautor: Alicja » piątek 24 sie 2018, 12:48

Koniec upałów chyba juz będzie, więc futrzaki poczują się bardziej komfortowo. Spróbuj te spacery połączyć z nauką, zadania umysłowe pon-y bardzo lubią a myślenie zjada energię tak samo jak gonitwy czy pływanie.
Pozdrawiamy,
Ala,Kola i Inka

Do serca przytul psa, weź na kolana kota...(Skoczylas,Kaczmarek)
Awatar użytkownika
Alicja
w temacie

Hodowla: Rivendall

Nieprzeczytany postautor: iza » poniedziałek 27 sie 2018, 10:44

Chyba wszystkie (przynajmniej ja nie znam innych) PONy, szczególnie jako szczeniaki maja "niespożytą" energię.
Dla młodych psów ważne jest, aby chodziły w swoim tempie, a ruch był bardziej jednostajny bez zrywów czy nadmiernego skakania (pływanie jest super). Jeśli piłeczka - to jej szukanie, a nie ciągłe rzucanie, gdzie pies bardzo obciąża stawy przy startach i hamowaniu.
Zadania węchowe i zabawy w nauczanie są dla psa pożyteczne i bardzo wyczerpujące.
Mój PON jak był młody to uczenie się sztuczek i podstawowych komend oraz szukanie piłeczki (schowanej , a nie ganianie za rzucaną piłką) przez pół godziny wysysało z niego tyle energii co 1,5-2 godziny spaceru.
Obrazek
Awatar użytkownika
iza
mocno w temacie

Hodowla: Jamkin

Wróć do Zdrowie