Jak się rozwija psychicznie i fizyczne PON.

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Jak się rozwija psychicznie i fizyczne PON.

Nieprzeczytany postautor: karin41 » wtorek 14 wrz 2010, 09:45

Szukałam informacji w internecie na temat rozwoju PONA.
Niestety nic takiego nie znalazłam.
Interesuje mnie jak się rozwijają nasze milusińskie psiaki. Jak się zmieniają ich ciała, budowa, włos, charakter. Kiedy dojrzewają itp.
Czy rozwijają się w sposób harakterystyczny dla rasy?
Jest to mój pierwszy PON więc nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda.

Karina :)
Awatar użytkownika
karin41
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Mariola » wtorek 14 wrz 2010, 22:14

zapraszam do lektury artykulu na temat dorastania u psow- jest on np na mojej stronie www. Nie sadze zeby rozwoj PONa przebiegal diametralnie inaczej od typowego schematu rozwojowego psa. Jedynie dojrzewanie jest takie jak typowe dla ras srednich. Jest bardzo duzo ksiazek tez na ten i pokrewne tematy.
http://www.amacanem.zawiercie.pl
Ama Canem- kochaj psa
Awatar użytkownika
Mariola
mocno zaangażowany

Hodowla: Ama Canem

Nieprzeczytany postautor: iza » środa 06 paź 2010, 13:21

Tu : http://pon.mojeforum.net/temat-vt1468.h ... sc&start=0

jest troszkę streszczenia, które napisała Mariola - bardzo ładnie są opisane fazy rozwojowe szczeniaków i dosrastających psów

I tak jak w tym i wielu innych opracowanich można przeczytać, że szczniaki do 6-8 tyg a nawet niektóre i do 10 tygodnia życia mają jeszcze szczenięcą chęć poznawania zycia i sa malo strachliwe .
Błędem jest więc pisane o szczeniakach np. szesciotygodniowych ze sa bardzo odważne - bo wiekszość szczeniaków jest w tym wieku bardzo odwazna. Trzeba poczekać , az pies wejdzie w fazę "ostrożności" , wtedy zaczynją ujawniać sie prawdziwe charaktery psów . Strachliwosc i bojazliwośc ujawnia sie zazwyczaj w pożniejszym wieku - nawet 9 - 10 tyg.

Jeśli wybiera sie tak małego szczenaiczka( 5-6 tyg) to bardziej trzeba tu polegać na charakterze rodziców i to ich poddać szczególnej weryfikacji - bo jesli rodzice sa pewnymi siebie i przebojowymi psami to jest szansa ze i ich dzieci takie będą przynajmniej w wiekszosci . 8)

Oczywiscie nie bez znaczenie jest tez dobre wychowanie , ale na pewno o wiele latwiej wychować odwaznego , pewnego siebie szczeniaka niz małego tchórza z którym dzieciństwo upłynie nam na ciagłym odzwyczajaniu go od jego wyimaginowanych strachów a i tak nie osiągnie sie zadowalającego efektu.

Pies po tchórzliwych rodzicach o mało pewnym i bojazliwym charakterza zawsze taki pozostanie .

Podsumowując: charakter jest w dużej mierze, tak jaki i wyglad, odziedziczalny, wiec wybierajac szczeniaka kierujmy sie nie tylko urodą rodziców (rodzica) , ale także jego charakterem

I jeszcze napisze o tzw. nieufności PONA która tak niefortunnie została zapisana we wzorcu PONa.
Owa NIEUFNOSC to nie strach, tchórzostwo i bojazliwość tylko stateczna ocena nowych rzeczy bez "rzucania sie na szyję" jak to ma np miejsce u labladorów , spanieli itp. pt: "kocham cały świat "
PON jest żywo zainteresowany "nowym " nie ucieka w panice, ale obserwuje i ocenia , jesli coś wyda mu sie godne uwagi to zajmuje sie tym dłużej a jeśli nie to dumnie odchodzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
iza
mocno w temacie

Hodowla: Jamkin

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie