Zęby przedtrzonowe

Kwestie zasadnicze - jak żywić i jak dbać o PON-a.

Moderatorzy: Barbara, EwA

Zęby przedtrzonowe

Nieprzeczytany postautor: karin41 » środa 28 kwie 2010, 21:27

Witam,
jestem początkującym właścicielem pon-a. Zresztą zakochanym w niej po uszy :O) W związku z tym rodzi się wiele pytań. Zauważyłam że moja kochana sunia "Szara" pomimo iż ma 5 m-cy i praktycznie zgubiła wszystkie mleczaki nie ma jeszcze przedtrzonowych jedynek stałych. Czy to normalne? (Mam na myśli dolne ząbki tuż za kłami) Wiem ze czasami psy maja wady zgryzu, ale może ja mogę jej w czymś pomóc. A może nie powinnam się martwić za wcześnie?
Awatar użytkownika
karin41
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: ulpompon » środa 28 kwie 2010, 21:53

Z tego co zrozumialam Twojej suni brakuje P1. Nie martwilabym sie na zapas. P1 moga wychodzic dosc pozno, nawet jak pies ma rok.
Jesli bedziesz zaniepokojona mozesz zrobic przeswietlenie szczeki i zobaczyc czy zeby sa a po prostu jeszcze sie nei wyrzynaja. Ale na razie czekalabym spokojnie.

A tak przy okazji brak zeba nie jest wada zgryzu :)
Wada zgryzu to nieprawidlowe ustawienie szczek, czyli przodozgryz lub tylozgryz. Brak zeba skutkuje niekompletnym uzebieniem, ale niekoniecznie wada zgryzu.

I jeszcze tak na marginesie, wzorzec PONa nic nie wspomina by wymagane bylo kompletne uzebienie!
Awatar użytkownika
ulpompon
w temacie

Hodowla: ULPOMPON

Nieprzeczytany postautor: karin41 » czwartek 29 kwie 2010, 14:24

Dzięki za odpowiedź.
Myśle że nie będę jej męczyła w zasadzie bez powodu, cierpliwie poczekam. A jak ich nie będzie miała to świat się nie zawali.

Mam z sunią też inny problem. Zauważyłam że stały jeden dolny kieł jakby zachacza o górne podniebienie. Wiem że te psy mają często wąsko rostawione zęby. Zastanawiam się czy to samo się wszystko unormuje, kieł się odpowiednio ustawi, czy warto zasiędnąć fachowej, weterynaryjnej porady?

Przy okazji jeszcze zapytam, jeśli psu nie wyrosną wszystkie zęby to jak jest oceniany na wystawie? Jest zdyskwalifikowany czy ma niższe noty? W tej tematyce jestem zupełnie zielona :D
Awatar użytkownika
karin41
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: ponokotek » czwartek 29 kwie 2010, 15:21

Trudno powiedzieć jak rośnie kieł nie widząc go. Z problemem zwróciłabym się do hodowcy :-D
Awatar użytkownika
ponokotek
ekspert

Hodowla: Mościc

Nieprzeczytany postautor: Lucyna Weijers » czwartek 29 kwie 2010, 17:14

karin41 pisze:Dzięki za odpowiedź.
Myśle że nie będę jej męczyła w zasadzie bez powodu, cierpliwie poczekam. A jak ich nie będzie miała to świat się nie zawali.

Mam z sunią też inny problem. Zauważyłam że stały jeden dolny kieł jakby zachacza o górne podniebienie. Wiem że te psy mają często wąsko rostawione zęby. Zastanawiam się czy to samo się wszystko unormuje, kieł się odpowiednio ustawi, czy warto zasiędnąć fachowej, weterynaryjnej porady?

Przy okazji jeszcze zapytam, jeśli psu nie wyrosną wszystkie zęby to jak jest oceniany na wystawie? Jest zdyskwalifikowany czy ma niższe noty? W tej tematyce jestem zupełnie zielona :D

Wiem ze przy mlecznych kielkach pomaga masowanie zabka na zewnatrz.Ale rzeczywiscie niech zobaczy to weterynarz lub hodowca:)
Pozdrawiam
Lucyna Weijers
Awatar użytkownika
Lucyna Weijers
zaangażowany

Hodowla: Z Ponlandii

Nieprzeczytany postautor: karin41 » piątek 30 kwie 2010, 22:23

Dzięki :) Skontaktuje się na początku z hodowcą a potem zdecyduję co z tym fantem robić dalej.
Awatar użytkownika
karin41
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: karin41 » środa 22 wrz 2010, 22:10

Dziś Szara ma 9,5 m-ca i wszystkie moje obawy okazały się przedwczesne.
Zęby przedtrzonowe wyszły. Ostatni pojawił się ze 3 tyg. temu.
Kły są piękne, same się ustawiły poprawnie. Zgryz jest na medal. Piszę o tym aby może ktoś inny nie przejmował się za wcześnie. Choć czasem lepiej trzymać rękę na pulsie :)
Karina & Szarutek - pozdrawiają!
Awatar użytkownika
karin41
żywo zainteresowany

Wróć do Pielęgnacja, utrzymanie i żywienie