Irena z Wrocławia

Miejsce, gdzie każdy może się przedstawić!

Moderatorzy: Barbara, EwA

Irena z Wrocławia

Nieprzeczytany postautor: IraKa » piątek 04 sie 2006, 15:54

Witam wszytkich uczestników forum!

Najpierw napiszę że na ten moment nie deklaruję się jako 100% poniarka :oops: (jeszcze) Poprostu pony znam tylko z wystaw i ze zdjęć w internecie a mi zależy głównie na charakterze.

Postanowiłam zajrzeć na Wasze forum aby bliżej poznac PON-a. Od jakiegoś czasu szukam dla siebie psa energicznego i średniej wielkości tak ok. 50 cm aby z nim uprawiać agility i inne psie sporty. Wszyscy moi znajomi (brzydko napiszę ) "zaopatrują się" :wink: w bordery lub belgi. (ja sama biegam z pudlem)
Tak już mam że nie lubię tak jak wszyscy :wink:
Szukając informacji o róznych rasach natrafiłam na notkę o tym że w Finlandii PON-y bardzo sprawdzają się w tej dyscyplinie (świetnie biegają).
I stąd moja wizyta na Waszym forum - postanowiłam dowiedzieć się więcej i sprawdzić czy nadaję się na właścicielkę pona.
Do tej pory przeczytałam parę artykułów o ponie głównie w "Psie" i starszym wydawnictwie (które trzymam w domu jak relikwię: świetne wydane i bogate w treść - szkoda że się już nie ukazuje) "Psy i my". Również przebrnęłam mniej więcej przez 1/3 zawartości forum ( nie powiem, że nieco ucierpiała na tym moja praca :oops: )
Po tym krótkim wstępie mam parę pytań i nie tylko:
Pytania:
- czy jest jeszcze jakiś pon (oprócze Werbla :D ) który uprawia czynnie jakiś sport?
- czy jest jakieś zainteresowanie wśród posiadaczy/nabywców aby w coś się bawić ze swoim psem ?
Moje pytania biorą się stąd, że niemalże na każdej "ponowej" stronie jest mowa o tym że są świetnie do sportu a w sporcie ich nie widać. Albo pewnie nie o wszystkim wiem :oops:
Sorry, że was dręczę (może dziwnymi pytaniami) ale lubię mieć jasność w temacie.
Moje oczekiwania:
- charakter : energiczny, żywiołowy, lubiący zabawę i aportowanie, wesoły
- płeć: pies lub suka w górnej granicy wzrostu (tak bliżej 50 cm) - raczej pies
- zdrowy: rodzice po badaniach na dysplazję
- kolor: najchętniej w brązach lub beżach

Co mogę zaoferować:
- towarzystwo (3 osobowej rodziny + jednego psa) 365 dni w roku - najfajniejsze są urlopy nad morzem :D
- rozrywki umysłowe: przedewszystkim agility, obidience itp
- myślę że z pielęgnacją dałabym sobie radę (co prawda pon to nie pudel ale namiętnie korzytamy z szamponów, odżywek, lanoliny , suszarki itp gadżetów :? )
- ponad to pobyty na wystawach, bo je poprostu lubię :D Dla mnie to świetna okazja do pogadania o ulubionym hobby.
- no i oczywiście udział w zawodach sportowych.

Jak myślicie nadawałabym się na przyszłą poniarkę?
Najbardziej zależy mi jednak na odpowiedzi na pytanie jak to jest z tym sportem u ponów?
Wiem że pies to głównie towarzystwo na codzień ale mam jeden ukryty :roll: cel, który chciałabym osiągnąć może właśnie z PON-em

Irena
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: AnnaIK » piątek 04 sie 2006, 18:12

Irena, witam na forum :wink:
Moim zdaniem trafilas we wlasciwe miejsce i PON spelnilby Twoje oczekiwania oraz ten wymarzony cel rozumiem, ze sportowy 8)
Poza ich oczywistym urokiem sa to bardzo inteligentne psiaki, ze wspaniala pamiecia, chetne do nauki i lubia aktywne zycie.
Niestety ja z moim nic nie trenuje poza pierwszym etapem obedience jaki ukonczylismy kilka tygodni temu :wink: i oczywiscie wystawami :P
Jedyne tylko co mi sie nasuwa, to ze POny moga nie byc tak szybkie jak inne rasy, ktore wymienilas bedace tej samej wysokosci.
No i PONy sa uparciuchami, czasami maja swoje dni w ktorych zapominaja dobrze im znane komendy :D :twisted:

Jeszcze raz witam serdecznie.
Awatar użytkownika
AnnaIK
w temacie

Nieprzeczytany postautor: IraKa » piątek 04 sie 2006, 18:21

Witaj :D
A znasz może tego pona:
http://www.americanponclub.com/Moseleytitles.html

Mam nadzieję, że nie należy jedynie do wyjątu potwierdzajcego regułę :wink:
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: AnnaIK » piątek 04 sie 2006, 18:22

Tylko ze slyszenia.
Awatar użytkownika
AnnaIK
w temacie

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 04 sie 2006, 18:28

Witaj,
Moim zdaniem PONy super nadaja sie do uprawiania sportow. Najczesciej sa wlasnie energiczne, chetne zawsze do zabawy, szybko lapia, co sie od nich wymaga, daja sie szybko nakrecic na jakas czynnosc i wykonuja ja z wielka pasja. Pomimo ich zywiolowosci dosyc latwo nauczyc je tropienia, szczegolnie jesli na koncu sladu czeka je poczestunek :D . Super reaguja na kliker, bo za jedzonko zrobia wszystko :-P
Pewnym problemem moze byc sklonnosc do tycia., ale przy konsekwentnym postepowaniu mozna to opanowac.
Pewnie nie sa az takimi pracusiami jak border, czy aussie, ale ma to tez dopbre strony. Nie fiksuja tak latwo :D
Bywaja uparte, szczegolnie psy, ale jak sie zaczyna szkolenie od szczeniaka, to mozna go sobie wychowac.
Do agility trzeba szukac linii, gdzie psy nie sa zbyt mocno, ciezko zbudowane, zeby klata nie byla przesadnie szeroka i caly pies raczej lzejszy. Takie sa bardziej skoczne i szybkie.
Siostra mojej Szelmy - KALINA z Henrykowa miala kiedys spore sukcesy w Finlandii. Z Szelma bawilysmy sie w tropienie, klikalysmy, miala zdany egz. PT 109/200 pkt.
Pozdrawiamy EwA & Parirka
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Hodowla: Janipon

Nieprzeczytany postautor: IraKa » piątek 04 sie 2006, 19:11

EwA pisze:Pewnie nie sa az takimi pracusiami jak border, czy aussie, ale ma to tez dopbre strony. Nie fiksuja tak latwo :D
Do agility trzeba szukac linii, gdzie psy nie sa zbyt mocno, ciezko zbudowane, zeby klata nie byla przesadnie szeroka i caly pies raczej lzejszy. Takie sa bardziej skoczne i szybkie.
Siostra mojej Szelmy - KALINA z Henrykowa miala kiedys spore sukcesy w Finlandii. Z Szelma bawilysmy sie w tropienie, klikalysmy, miala zdany egz. PT 109/200 pkt.

:jupi:
Dziękuję Ewa - co raz lepsze wieści. Piszcie dalej :D
To że nie sa takimi pracusiami jak bordery to raczej zaleta niż wada. Cenię sobie psy zrównoważone :wink:
Trochę gorzej z tym szukaniem psa o odpwiedniej budowie. Jak ma się to co napisałaś do wzorca rasy? Ja generalnie zgadzam się z takim założeniem : pies do sportu raczej lżejszy niż cięższy.
Niepokoi mnie jedynie to co widzę w innych rasach: podział na linie wystawowe i pracujące.
Jaka jest tendencja wśród polskich hodowców, jakie lubią PON-y?
W której hodowli (hodowlach) mogłabym ewentualnie znaleźć psa odpowiadającego moim wymaganiom. Czy w Polsce są różne typy ponów jeżeli chodzi budowę? Jeżeli ta poprosilabym ewentualnie o przkłady.

Przepraszam ale moja wiedza o ponie jest żadna :oops:
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 04 sie 2006, 19:33

Zeby wskazac odpowiednie linie, czy skojarzenia to sa na forum bardziej kompetentne osoby ode mnie.
Ja moge Ci zwrocic uwage np. na CYPRYSA Moscic. Moim zdaniem super piesek do sportow. Nie grzmotowaty, ale mocny i duzy. I jaki temperament :lol:
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 04 sie 2006, 19:36

EwA pisze:Z Szelma bawilysmy sie w tropienie, klikalysmy, miala zdany egz. PT 109/200 pkt.

Palce mi sie poplataly - oczywiscie 190/200 :D
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: IraKa » piątek 04 sie 2006, 19:46

EwA pisze:Zeby wskazac odpowiednie linie, czy skojarzenia to sa na forum bardziej kompetentne osoby ode mnie.
Ja moge Ci zwrocic uwage np. na CYPRYSA Moscic. Moim zdaniem super piesek do sportow. Nie grzmotowaty, ale mocny i duzy. I jaki temperament :lol:

Świetnie ! To idę poszukć i pooglaać Cyprysa w necie a może tym czasem zawita kolejna osoba, która mnie nieco uświadomi w temacie ponów.
Będzie mi miło :D
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » piątek 04 sie 2006, 19:58

Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: IWA » sobota 05 sie 2006, 00:30

Irena witaj! :flower:
Pon świetnie nadaje się do sporu. Uczy się błyskawicznie, ma doskonałą pamięć i uwielbia pracować! Problem może być tylko z szybkością, a to w agility jest chyba ważne. No i ta ponia samodzielność myślenia (w zasadzie wg mnie to wielka zaleta). No, cierpliwością i łagodnością można dużo osiągnąć, ale jak Pon uzna, że w tym momencie nie ma ochoty czegoś zrobić, to jednak ciężko go przekonać do zmiany zdania! :wink: Ale super by było oglądać Pona na zawodach! I to falujące futro w biegu! Oj, kibiców będziesz miała wielu! :-P :sunny:
Awatar użytkownika
IWA
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: EwA » sobota 05 sie 2006, 00:42

Na ten upor jest sposob - zawsze cos pysznego w kieszeni. A z szybkoscia tez roznie bywa. Parirka jest nieduza, ma roznych kumpli na osiedlu - ON, seter, dwie bokserki, AST, rozne kundelki. Zaden jej nie dogoni, jak ucieka z patykiem. Nie dosc, ze jest szybka, to jeszcze nauczyla sie kluczyc jak zajac. :D
Awatar użytkownika
EwA
Numer 1 na PON Forum!

Nieprzeczytany postautor: Lena » sobota 05 sie 2006, 11:46

Ceść Irena

a gdzie biegasz ze swoim pudelkiem?
na stadionie olimpijskim, koło strzelnicy co weekend w okolicach 14 zbiera się właśnie taki klubik sportowców. rzeczywiście większość to bordery ale jest też owczarek niemiecki i lablador i od czasu do czasu mój pon, więc przekrój przez rasy jest całkowity :lol:
Lena
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: IraKa » sobota 05 sie 2006, 15:14

Cyprysa obejrzałam :D A ile wzrostu ma ten psiak?

[quote=EwA]Na ten upor jest sposob - zawsze cos pysznego w kieszeni[/quote]
No to widzę, że pod tym względem nie różni się specjalnie od innych psów :D

Witaj Lena :slonko:
Ja biegam na Partynicach. Chociazby z tego względu, że mamy blisko. Mieszkam na Muchoborze W.
Jutro wybieramy sie na kolejne zawody tym razem do Legnicy.
Tu mozecie obejrzeć zdjęcia z zawodów w Łącku. Jak gdzieś zobaczycie rudego pudla: to my :-)
Niestety PONa żadnego nie było :cry:
http://www.dogomania.pl/forum/showthrea ... 34&page=16

Lena wyspowiadasz mi się :wink:
-masz psa czy sunię?
-jakiego wzrostu?
-biegacie w średniakach czy dużych?
-jeżeli w dużych to jak PON sobie z nimi daje radę (z wysokością oczywiście)?
- zamierzarz biegać na zawodach?
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Lena » niedziela 06 sie 2006, 18:52

Mam psiaka, zwie się Perun. dopiero zaczynamy ćwiczyć, ale myślę, że za jakiś czas wybierzemy się na jakieś zawody. Perun ma 43 cm.

z racji tego, że dopiero zaczynamy na torze Perun ma narazie niziutkie przeszkody, ale poza torem daje sobie już radę z niskimi murkami, natomiast ławki są jeszcze za wysokie i raczej na nie wskakuje niż przeskakuje.

mam nadzieję, że starczy mi wytrwałości w treningach, bo widzę, że Perunowi sprawia ogromną frajdę bieganie :D
mamy jeszcze problem z wcelownaem z pełnego rozbiegu w tunel :oops: ale coraz lepiej nam to wychodzi :D

Jeśli się zdecydujesz na pona, znajdź takiego który ma ogon, jednak przydaje się taki statecznik przy ciasnych zakrętach. Peruna trochę zarzuca, ale mimo to nie zamieniłabym go na ogoniastego pona :wink:
Lena
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Kamilapon » niedziela 06 sie 2006, 20:49

Lena jeśli myslisz poważnie o sporcie nie ucz psa wskakiwania na murki, bo potem może zrzucać tyczki (utrwali sobie złą technikę skoku - opieranie się łapami na przeszkodzie).

Z ciekawostek szkoleniowych:
PT ma sporo PON-ów, na agility biegałom kilkanaście, ale:
w zakupionym ostatnio przeze mnie katalogu z XXII Stołecznej Wystawie Psów Rasowych (13 czerwca 1971 - PON na okładce) wyczytałam, że ROLA z Kordegardy miała PT i PO I :lol: dodatkowo wraz z WIERNĄ z Kordegardy należała do drużyny pokazowej.
Z czasów nieco bliższych - dziadek mojego Bzika - BRYŚ Kawalkada miał ukończone PSO!
Obrazek
Awatar użytkownika
Kamilapon
mocno w temacie

Hodowla: Wertep

Nieprzeczytany postautor: grazyna skoczen » niedziela 06 sie 2006, 22:06

nie jestem znawca o ponach nadajacych sie do agility ale posiadam wspanialego psa z ktorym zaczniemy kursy jak sie skonczy upalne lato bo widze ze mu sprawia wiele przyjemnosci coraz to nowe wyzwania,a wystawy w ktore sie bawimy nie sa dla niego zbyt atrakcyjne.domowym sposobem nauczylam go pokonywac przeszkode a w aportowaniu zabawek to ma naturalny talent jezeli jedziemy do parku to zabiera oponke i wie ze tam sie wybiega, w domu ma inne zabawki co wykorzystuje na podworku.zalanczam zdjecie z domowego treningu
grazyna[img][/[img]http://upload4.postimage.org/791752/DSC01414.jpg[/img]
Obrazek
grazyna skoczen
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: IraKa » niedziela 06 sie 2006, 22:15

Dziekuję Kamilo za kolejne informacje
:D Piękne tradycje :jupi:
Nie pozostaje nic innego jak do nich wrócić :D
A możliwości co raz więcej: PT, PO, Obedience, Agility, Flyball, Fresbee, o pasieniu nie wspomnę.
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: IraKa » niedziela 06 sie 2006, 22:22

grazyna skoczen pisze:domowym sposobem nauczylam go pokonywac przeszkode

:brawo:

Może czas otworzć nowy temat w odpowiednim dziale pt "Sport z PONem" ?
IraKa
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: ponokotek » poniedziałek 07 sie 2006, 08:08

Kamilapon pisze:Z ciekawostek szkoleniowych:
PT ma sporo PON-ów, na agility biegałom kilkanaście, ale:
w zakupionym ostatnio przeze mnie katalogu z XXII Stołecznej Wystawie Psów Rasowych (13 czerwca 1971 - PON na okładce) wyczytałam, że ROLA z Kordegardy miała PT i PO I :lol: dodatkowo wraz z WIERNĄ z Kordegardy należała do drużyny pokazowej.
Z czasów nieco bliższych - dziadek mojego Bzika - BRYŚ Kawalkada miał ukończone PSO!

To tutaj dodam, że moja Zadra (JEDYNA z Henrykowa) miała ukończone PT I i PT II obydwa na medalowych pozycjach (brązowy i srebrny), a także startowała w krajowych zawodach posłuszeństwa :D PT III nie udało nam się zrobić bo się przeprowadzaliśmy i nie było czasu :-(
Awatar użytkownika
ponokotek
ekspert

Hodowla: Mościc

Następna

Wróć do Poniarze