DYSPLAZJA

Zdrowie PON-a we wszystkich aspektach. Informacje, pytania, odpowiedzi...

Moderatorzy: Barbara, EwA

Re: DYSPLAZJA

Nieprzeczytany postautor: hania » środa 22 sty 2014, 07:54

Lebiodka ma paskudną dysplazję, zdiagnozowaną dość wcześnie, ale totalny kryzys miała w wieku lat trzech (praktycznie musieliśmy pomagać jej wstawać). Poza leczeniem obajwowym (zastrzyki przeciwzapalne i przeciwbólowe) miała cykl zabiegów rehabilitacyjnych (trwał około miesiąca, codziennie trzy zabiegi). Od tego czasu (a sunia w maju skończy 12 lat) taki kryzys nigdy się nie powtórzył.
Z takich rzeczy, które przez cały czas robimy:
- wyeliminowaliśmy takie ganianki z intensywnymi zrywami, z rzucania piłki przerzuciliśmy się na jej szukanie (nie było takiego galopu, uruchamiała nos i zabawa baaaardzo męcząca, a piłeczka obecna :-D);
- jest szczuplutka, bardzo i bardzo o to dbamy;
- dostaje profilaktycznie Arthroflex (to nie jest lek, tylko suplement i nie wiem, na ile działa sam w sobie, a na ile w połączeniu z tą resztą wprowadzonych czynników);
- jak widzimy, że zaczynają ją stawy pobolewać (ciężej wstaje zazwyczaj, to taki pierwszy objaw) idę do weta, biorę 3 zastrzyki przecibólowo-przeciwzapalne i jej zapodaję (wcześniej poprosiłam weta, żeby mnie nauczył je robić, nie widzę sensu ganiania jej do weta, jak mogę jej tego stresu zaoszczędzić; jest grzeczna, ale strasznei zestresowana, ma prawo, tyle ile ona u wetów się nabywała to jej); po takich 3 zastrzykach jak ręką odjął. W takim czasie ograniczam jej ruch, po prostu spacerki są krótsze;
- dużo pływania w ciepłych okresach.

Teraz jak pisałam ma prawie 12 lat. Biorąc pod uwage stan jej stawów (z obrazu rtg) powinna ledwie człapać, a jak na starszą panią to jest ciągle w genialnej kondycji. Z racji wieku i ślepoty porusza się już wolniej, nie biega galopem, piłeczki szuka takim "szczeniaczkowym" truchcikiem (wygląda wtedy przezabawnie). Razem z resztą stadka chodzi na spacerki (no, może nie na takie kilkugodzinne :wink:).
W naszym przypadku więc okazało się, że z dysplazją da się żyć i to nawet z całkiem przyzwoitą aktywnością psa.

Jeszcze jedno co do nadwagi. Jako "specjalistka" :roll: w odchudzaniu psów i dbaniu o ich wagę zauważyłam, że samo zwiększenie dawki ruchu niewiele daje. Ja robiłam tak: obniżałam dawkę karmy o 10%, za tydzień ważyłam, jak nic się nie działo obniżałam o kolejne 10%. Jak zaczynało lecieć w dół (powolutku, jakieś max. 200 g tygodniowo) zostawałam przy takiej dawce. Jak osiągnął pożądaną lekko zwiększałam dawkę na taką, przy której waga była stała. Przy zdrowym psie mi się świetnie ta metoda sprawdza, polecałam kilku znajomym i też tym sposobem odchudzili psy.
Pozdrawiam :-)
Pozdrawiamy kudłato
Hania z Lebiodką i Fazim oraz Bazyl i Jego Wysokość Manfred
hania
zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: alicjam78 » środa 22 sty 2014, 08:01

Bardzo,bardzo dziękuję.Wszystkie rady bardzo cenię.Koba własnie wczoraj dostała zastrzyki przeciwzapalne.Ja już jestem doświadczonym "zastrzykowym" i tez robię jej w domu.Nic trudnego,a faktycznie mniej stresu dla psa.
Pozdrowienia - Ala i Koba
Awatar użytkownika
alicjam78
żywo zainteresowany

Nieprzeczytany postautor: Stanisława Słowik » piątek 11 maja 2018, 16:50

Ja dwie moje sunie PON-ki
prześwietlałam w Warszawie SGGW, ul. Grochowska 272
u dr n.wet, Pana Tadeusza Narojka
26.03.2001. CYRKONIA z Eterowego Gniazda ,Stawy biodrowe normalne (A)
07.04.2003 DRACENA z Eterowego Gniazda, Stawy Biodrowe normalne (A)
każde prześwietlenie było po Wystawie Warszawskiej :D
Serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich od Eterowego :D
Awatar użytkownika
Stanisława Słowik
żywo zainteresowany

Hodowla: z Eterowego Gniazda

Nieprzeczytany postautor: EwA » sobota 12 maja 2018, 01:24

SGGW zmieniła adres.
KLINIKA MAŁYCH ZWIERZĄT
ul. Nowoursynowska 159c
02-776 Warszawa